Pozostał trupi odór

W górskiej samotni Kenku Krakatau samurajowie szykowali się już do snu, kiedy nagle, bez ostrzeżenia, w jaskini zaroiło się od zamaskowanych i uzbrojonych postaci! Twarze zasłonięte chustami, broń typowa dla zabójców i fakt, że niektórzy z atakujących dostali się na skalną półkę lewitując, wskazywały, że to atakowali ninja z rodziny Goju. Mimo zaskoczenia, gospodarz – Krakatau, a także co bystrzejsi z gości – Bayushi Aramoro, oraz mnich Shibo błyskawicznie stanęli do walki, dając skuteczny odpór pierwszej fali napastników. Pan Matsu i pan Yasuki, zaalarmowani szczękiem oręża i krzykami walczących, ruszyli by pospieszyć z pomocą, ale drogę zastąpili im panowie Bayushi Shigeru i Kakita. Skorpion zakrzyknął, że muszą uciekać, miast walczyć i że chodzi o ratowanie Cesarstwa. Lew i Krab stanęli niezdecydowani, pan Bayushi pobiegł tymczasem pozbierać pozostałych, a tłumaczeniem konieczności tchórzliwej ucieczki musiał zająć się pan Kakita. Nie było jednak czasu i charyzma Żurawia musiała wystarczyć, by panowie Matsu i Yasuki zdecydowali się pójść za głosem towarzyszy, zamiast bohatersko walczyć do końca z przeważającymi, jak się zdawało, siłami przeciwnika.

Podziemnym tunelem wydostali się uciekinierzy na drugą stronę góry. Prócz panów Bayushi, Kakita, Yasuki, Togashi i Matsu, był z nimi jedynie młody ninja, imieniem Wei, towarzysz Bayushi Aramoro. Podobno jego mentor nakazał mu wyraźnie uciekać, choć Wei gotów był oddać życie za swego mistrza. Dlaczego jednak akurat on miał ratować się wraz z samurajami, no i dlaczego, miast walczyć, trzeba było uciekać, rzekomo w imię ocalenia Cesarstwa? Na pytanie odpowiedział pan Bayushi: chodziło o zwój, skradziony z Cesarskiej Biblioteki przed jej spaleniem i o jego treść – co mówiąc wskazał pan Bayushi ruchem głowy młodego ninja. Chwilę trwało, zanim do pana Matsu dotarł pełen przekaz, a potem jeszcze chwila, zanim wyszedł z szoku – oto młody Wei był wedle słów Skorpiona bratem bliźniakiem młodego Hantei XXXIX! A więc zwój skradziony z Biblioteki zawierał zapewne notatkę, że brat młodego następcy tronu został zabrany na wychowanie przez pana Bayushi Aramoro i zbuntowana rodzina Goju polowała teraz na niczego nieświadomego Wei, oraz wszystkich, którzy go chronili. To rzeczywiście wyjaśniało powody haniebnej ucieczki, oraz stanowiło całkowicie wystarczające jej usprawiedliwienie.

Rodziło się jednak pytanie, co zrobić z owym bezcennym towarzyszem podróży? Najbezpieczniej byłoby zabrać go na ziemie Lwa, ale pościg Goju, po zdławieniu oporu w siedzibie Kenku, mógł dopaść uciekinierów zanim zdołaliby tam dotrzeć. Ucieczkę utrudniał śnieg, na którym ślady samurajów były wyraźnie widoczne, a do tego pan Onnotangu rozświetlał ciemności nocy, więc ścigający nie stracą zapewne czasu szukając tropu. Ostatecznie więc, mimo oporów pana Matsu, postanowiono zaryzykować wyprawę do doliny mgieł, gdzie samurajowie i tak się wybierali, choć oczywiście pierwotnie nie zamierzali zabierać ze sobą na tę niebezpieczną wyprawę cesarskiego brata. W dodatku Wei uważał się jedynie za skromnego i nic niewartego sługę samurajów i stosownie do własnego wyobrażenia starał się przy każdej okazji osłaniać ich z narażeniem własnego życia. Zwłaszcza pan Matsu nie mógł się pogodzić z takim poniżeniem brata Hantei i bliski był oddania mu czci należnej jego pozycji, co niezmiernie irytowało pana Bayushi, przekonanego, że najlepiej będzie dla Wei, jeśli nadal będzie uważał się za młodego ninja.

Tymczasem jednak, choć ustalono uciekać w kierunku doliny mgieł, za radą pana Kakity ruszono najpierw w kierunku ziem Lwa, aby zostawić fałszywy trop. Droga przywiodła samurajów na krawędź stromego wąwozu, którego brzegi łączył pień zwalonego drzewa, jakby specjalnie zostawiony tu dla uciekinierów przez sprzyjające im bóstwa. Mimo oporów pana Bayushi, który chciał skręcić od razu do doliny, samurajowie przeprawili się przez wąwóz, zwalając za sobą pień w przepaść, mając nadzieję spowolnić tym pościg, mimo że wielu ninja z rodziny Goju władało czarami i potrafiło latać. Fortuny jednak ponownie dały znak, że sprzyjają uciekającym. Spadający w przepaść pień obudził jakąś wielką bestię, która wynurzyła się i gniewnymi okrzykami dawała wyraz swemu oburzeniu. Samurajowie, korzystając z ciemności bezpiecznie wycofali się, a rozeźlona bestia, czy to był olbrzym, czy może wielki ogre, pozostała na trasie pościgu.

Odbiegłszy jeszcze kawałek, aby ostatecznie zostawić za sobą wąwóz, samurajowie rozdzielili się. Pan Togashi podążył dalej w kierunku ziem Lwa, zostawiając trop, zaś reszta, zacierając swój, wedle wskazówek Smoka, skręciła w kierunku tajemniczej doliny mgieł. Nad ranem uciekający spotkali się ponownie, a znalazłszy suchą jaskinię, ułożyli się na spoczynek. Wei uparł się wziąć pierwszą wartę, więc pan Matsu, jak na Lwa przystało, musiał także czuwać nad jego bezpieczeństwem. Nic jednak nie zakłóciło odpoczynku, choć niewygody spania na gołej skale dały się we znaki panom Bayushi i Kakita, którzy przez to ledwo mogli zmrużyć oko.

Około południa samurajowie ruszyli w dalszą drogę, odzyskawszy nieco sił, ale solidnie wyziębnięci i wygłodniali. Wspiąwszy się na przełęcz, zorientowali się, że tymczasem weszli na dawny szlak, prowadzący niegdyś z ziem Lwa na ziemie Skorpiona. Najbliższa kotlina wypełniona była wodą, tworząc małe jeziorko, następna zaś była już spowita mgłą. Czyżby zatem tam znajdował się cel podróży? Samurajowie mieli nadzieje napotkania wsi, o której dowiedzieli się od Kenku, a w której mogliby znaleźć ciepłe schronienie i posiłek, przed zanurzeniem się w złowrogą mgłę, z przełęczy jednak nie było widać żadnych chat, dymów, ani pól.

Zatrzymali się zatem nad brzegiem skutego lodem jeziorka, mając nadzieję nałapać ryb. Pan Yasuki skruszył nieco lodu swym tetsubo, zaś pan Matsu z łuku ustrzelił niewielką rybę w przeręblu. Tymczasem pan Bayushi wypatrzył idącego tropem uciekinierów białego wilka, którego próbował bezskutecznie postrzelić. Czy było to zwykłe zwierze, czy też Okami, a jeśli tak, to dlaczego nie zbliżył się do znajomych samurajów? Czyżby znów zmienił strony i wrócił służyć „Piastunce Śmierci”? Pytanie pozostało na razie bez odpowiedzi, ale samurajowie stracili zainteresowanie dociekaniem prawdy, kiedy pan Matsu dostrzegł w przeręblu błysk metalu, który przy bliższych oględzinach okazał się samurajskim hełmem kabuto.

Okazało się, że pod lodem spoczywa co najmniej mały oddział trupów, a może i więcej. Pan Matsu wzbraniał się zakłócać spokój zmarłym, ale pan Bayushi nie miał podobnych oporów i wyciągnął na lód jednego z nich. Zbroja zabitego była bardzo starego wzoru, ocenianego na jakieś 400 do 800 lat, a śmierć nastąpiła w wyniku postrzału w plecy. Po zastanowieniu nie było to nic dziwnego – były to dawne ziemie graniczne między Skorpionem i Lwem, zapewne więc oddział jednego z sąsiadów został ostrzelany przez siły drugiego, podczas jednej z niezliczonych potyczek, starć czy wręcz wojen granicznych, które się tu rozegrały przez 1000 lat istnienia Cesarstwa. Pan Matsu domniemywał, że zabity był Lwem, bo strzała tkwiła w jego plecach, co wskazywało na zasadzkę, choć możliwe też, że był to uciekający Skorpion zastrzelony przez łucznika Lwa. Odmówiwszy więc krótką modlitwę za duchy zmarłych zatopiono więc ponownie wyciągniętego na lód trupa i ruszono w dalszą drogę.

Było już ciemno, gdy samurajowie, potwornie zmęczeni, głodni i zziębnięci, dotarli do drugiej dolinki, spowitej mgłą. Spostrzegli jednak w owej mgle niewyraźne światełka, które okazały się być blaskiem z okienek małych chat, tworzących przysiółek raczej, niż pełnowymiarową wioskę. Chaty były z kamienia, jedynie przykryte gontem, z małymi okienkami i solidnymi shoji z grubych desek. Wieśniacy ukryci wewnątrz okazali się bardzo przesądni, bo uznali dobijających się do drzwi samurajów za głodne duchy i dopiero groźba pożarcia suszących się na zewnątrz ryb skłoniła ich do wychylenia nosa. Ujrzawszy jednak dostojnych, jak na standardy wioski, gości, spokorniały heimin zaprosił ich serdecznie do środka, nakarmił w miarę swoich możliwości, to znaczy prosem i wspomnianymi suszonymi rybami, oraz przygotował skromne posłania.

Heimin miał na imię Sumachi i mieszkał jedynie ze swą najmłodszą córką, imieniem Cienko. Wyznał samurajom, że pozostałe córki wyszły za mąż, ale nie wiedział za kogo, bo małżeństwa zaaranżowali mnisi z klasztoru we mgle. W ogóle zdawało się, że wieś utrzymuje się jakoś przy życiu tylko dzięki wsparciu klasztoru, bo za wydobywaną glinę, z której mnisi wyrabiali porcelanę, wieśniacy otrzymywali żywność, narzędzia i ubrania. Wielu też postanowiło w końcu wynieść się w bardziej zamieszkałe okolice, przez co sporo chat stało pustych.

Zmęczeni samurajowie ułożyli się na spoczynek, nie dane im jednak było wypocząć. Dobrze po północy czuwający na warcie pan Togashi zauważył, jak ogień na palenisku zaczyna przygasać, a z kątów chaty wypełzają niemal namacalne cienie. Nie zwlekając obudził pozostałych i okazało się, że czas był najwyższy. Nagle bowiem, z najgłębszego cienia w głębi chaty wynurzył się zamaskowany ninja z uniesionym do ciosu mieczem! Na szczęście pan Kakita był szybszy i ciął napastnika błyskawicznie dobytym z saya mieczem. Jakież jednak było zdumienie obecnych, gdy ninja miast paść z przeciętą piersią, rozpłynął się w dym!

Samurajowie skupili się wokół ogniska i przygotowali do desperackiej obrony przed władającymi czarną magią napastnikami. Okazało się, że tamci mają jednak w zanadrzu inne jeszcze sztuczki. Nagle z cienia wyprysnęła utkana z dymu strzała i wbiła się w pierś pana Yasuki. Pan Togashi wyszarpnął strzałę, która okazała się teraz zupełnie materialna, a z rany trysnęła krew, pan Yasuki zaś zwalił się na ziemię. Pan Matsu uchylił shoji, chcąc rozeznać się w sytuacji, ale mimo obecności pana Onnotangu na nocnym niebie, wokół chat zalegał nieprzenikniony cień, kolejna magiczna sztuczka plugawych ninja! Do tego przez uchylone shoji wpadła do wnętrza chaty miniaturowa trąba powietrzna, rozsypując płonące na palenisku polana, których większość natychmiast zgasła, a cień pogłębił się. Pan Togashi a za nim pan Kakita rzucili się rozniecać na powrót ogień, ale trąba powietrzna porwała gorące węgle w górę, od czego zajął się dach chaty. Panowie Matsu i Bayushi rzucili się z kolei gasić pożar mokrymi szmatami i udało im się akurat w momencie, gdy na dachu rozległ się stuk tłukącego się naczynia, a zaraz potem szum ognia. To ninja rzucili na dach garnek z łatwopalnym olejem, zamierzając teraz wykurzyć ogniem obrońców z chaty.

Nie było wyjścia, trzeba było zmienić schronienie. Pan Kakita wypadł w ciemności pierwszy, unikając strzał, które natychmiast śmignęły wokół niego i pobiegł do najbliższej chaty. Pan Matsu wyrwał shoji, by osłonić nimi siebie i cesarskiego brata, ten jednak wypadł na otwartą przestrzeń, krzycząc, by samurajowie się ratowali, a on się poświęci za nich i misję! Lew porzucił tedy wyrwane shoji i przeklinając w myślach pana Bayushi i jego tajemnice rzucił się, by własnym ciałem zasłonić młodego Wei przed strzałami. Na szczęście łucznicy skupili się na panu Kakita, a pan Matsu miał wystarczająco siły, by porwać bohaterskiego młodzieńca i dotrzeć do zbawczej chaty zanim zmienili cel. Tuż za nim przybiegli heimin Sumachi i jego córka Cienko, biadając nad palącą się chałupą. W końcu przedostali się także panowie Togashi i Bayushi, ten ostatni zasłaniając się przed strzałami ciałem pana Yasuki, którego uratował z płomieni.

Najwyraźniej napastnikom skończył się zapas magicznych mocy, bo w nowej chacie cienie nie wynurzały się z kątów, ani widmowe strzały nie wypadały znikąd, by ugodzić schowanych wewnątrz obrońców. Sięgnęli więc po tradycyjne środki. Pan Bayushi wyczuł pod okienkiem przyczajonego na zewnątrz napastnika i pchnąwszy kataną w szparę między deskami dotkliwie go poranił. Potem nastąpił jednak impas – ninja nie atakowali, ale samurajowie także obawiali się kontratakować, nie znając siły i rozmieszczenia przeciwnika. Impas ten przełamał niespodziewany sojusznik – nagle w ciemnościach nocy dało się słyszeć krótki warkot, a zaraz potem okrzyk bólu, zmieszany z zaskoczeniem.

Wyczuwając moment, pan Matsu wypadł na zewnątrz, za nim pan Kakita, a pan Bayushi wymknął się po cichu okienkiem. Lew dostrzegł przy ścianie jednej z chat ciemniejszą niż nocny mrok plamę i domyślił się, że to jeden z napastników. Pan Kakita dopadł go i ranił jeszcze zanim strzała pana Matsu ostatecznie zakończyła jego życie, a w tym czasie pan Bayushi wskoczył na dach innej chaty, ścinając przykucniętego tam łucznika. Trzeciego rozszarpał w tym czasie wielki, biały wilk, a krwawy ślad doprowadził przeszukujących pobojowisko samurajów do ostatniego, ranionego wcześniej przez pana Bayushi, który próbował odpełznąć ku ścianie lasu.

Wielki biały wilk, który zaatakowawszy ninja przyszedł oblężonym samurajom z pomocą, okazał się być Okami. Z jakiegoś powodu „utknął” w ciele zwierzęcia i nie mógł dokonać przemiany, dopiero smak ludzkiej krwi przywrócił mu pamięć o człowieczej części jego natury i możliwość powrotu. Mgliście pamiętał podążanie za tropem samurajów uciekających z kryjówki Kenku, ale nie wiedział jak skończyła się walka. Wyczuł za to, że oprócz 4 zabitych ninja Goju, w ataku brało udział 2 innych, którzy niestety uciekli i skutecznie zatarli za sobą ślady, tak, że nawet wilcze zmysły Okami okazały się bezsilne. Zaoferował swe towarzystwo drużynie i został przyjęty, choć nie bez pewnej nieufności.

Odpoczywając po nocnym ataku pozostali samurajowie we wsi przez pełen dzień i następną noc, aby pan Yasuki mógł odzyskać nieco wigoru i był w stanie wezwać duchy, by uleczyły jego rany. W tym czasie pan Matsu odbył z panem Bayushi poważną rozmowę na temat utrzymywania tajemnicy wokół prawdziwej tożsamości brata-bliźniaka nowego Hantei. Skorpion najpierw powoływał się na rozkaz pana Aramoro, ale kiedy Lew odparł, że jego ten rozkaz nie dotyczy, zmienił argumentację i próbował powoływać się na nowy sojusz klanów Skorpiona i Lwa dla zrównoważenia wpływów Żurawia. Tu do rozmowy wtrącił się pan Kakita, który z kolei uważał, że niezależnie od siłowania się Klanów, brat-bliźniak jest celem zbuntowanych Goju, co sugeruje, że prawdziwy Hantei XXXIX jest ich marionetką. Na to pan Matsu ostro zaprotestował – nie do pomyślenia było dla niego, aby o boskim Hantei wyrażać tak bluźniercze sądy, wszak Syn Niebios jest w stałym kontakcie z Kami, jest najwyższym autorytetem i przypuszczenie, że może być narzędziem w rękach ninja i maho-tsukai jest świętokradztwem. Ostatecznie jednak panowie Bayushi i Kakita przekonali pana Matsu argumentem, że być może sugestia pana Aramoro była tylko bluffem, a Wei jest w rzeczywistości przynętą, mającą odciągnąć zabójców od prawdziwego brata-bliźniaka boskiego Hantei. Z takim argumentem Lew nie mógł polemizować – obdarzenie czcią należną jedynie członkom rodziny cesarskiej zwykłego sobowtóra byłoby z pewnością niestosowne, tym bardziej, gdyby on sam uwierzył dzięki temu, że jest bratem-bliźniakiem Hantei. To byłoby wszak niewybaczalnym bluźnierstwem, za które biedny Wei musiałby zostać potem przykładnie ukarany, a tego pan Matsu nie chciał.

Mimo nadziei samurajów na odzyskanie sił przez pana Yasuki, jednodniowy odpoczynek okazał się niewystarczający. Postanowiono zatem wyruszyć dalej, z nadzieją, że mnisi w klasztorze będą umieli uleczyć shugenja, przynajmniej na tyle, by mógł on nawiązać kontakt z kami. Sumachi poprowadził samurajów i Okami przez mgłę i okazało się niedługo, że przykrywa ona tylko dolinę niby nisko zawieszone chmury. Pod tym całunem, w głębi doliny, oświetlony delikatnym, rozproszonym przez mgłę światłem, objawił się oczom samurajów Klasztor. Mimo, iż znajdował się na dnie doliny, postanowiony był na stromym urwisku, a głębokie przepaście niby studnia otaczały mury i widoczne za nimi budynki. Do bramy klasztornej wiodła wąska skalna ścieżka, jakby umyślnie pozostawiona przez potężne siły, które kazały otaczającym skałom zapaść się głęboko poniżej dna doliny. Główne budynki klasztorne zajmowały więc jakby cokół skalny, wyrastający z owej studni. Osobny, mniejszy, cokół zwieńczony był wieżą, odciętą od pozostałej części klasztoru głęboką przepaścią.

Jak się niedługo samurajowie dowiedzieli, w klasztorze było jedynie trzech mnichów: sensei Tula, stary i wysuszony, ale dość pogodny, brat Taran, także stary i niemal bezzębny, oraz brat Hara, ponoć znacznie młodszy, który jednak nie wyszedł do gości. Dwaj starsi mnisi okazali kompletną ignorancję w sprawach ich dotyczących – choć powitali przybyszy w „Klasztorze Straży”, nie wiedzieli czego owa straż miała strzec, kiedy klasztor został zbudowany, przez kogo i w jakim celu. Obaj przyznali, że trafili tu poważnie ranni, straciwszy pamięć o swym przeszłym życiu, zaś młody brat Hara podobno urodził się w klasztorze. Wyglądało na to, że jakikolwiek był cel zbudowania klasztoru, został on dawno zapomniany, a trzej mnisi koncentrowali się całkowicie na przetrwaniu, wypalaniu porcelany i handlowaniu nią z Klanem Koziorożca.

Mimo, że mnisi okazali się zupełnie nieprzydatni jeśli chodzi o wyjaśnienie celu misji, która przywiodła tu samurajów, ugościli przybyszów możliwie godnie. Brat Taran przygotował potrawkę z grzybów, przyniósł sake dla pana Matsu, oraz fajeczkę z opium dla pana Kakita, zaoferował także grę w „Fortuny i Wiatry” panu Bayushi. W ogóle wydawało się, że starzy mnisi doskonale zdają sobie sprawę z ukrytych pragnień i słabości swych gości i zamierzali owe pragnienia zaspokoić, albo może raczej wykorzystać słabości. Pan Bayushi sprawdził grzybową potrawkę i wykrył, że zawiera ona halucynogenne grzyby, dlatego mimo głodu powstrzymał się przed jedzeniem i doradził to także pozostałym. Pan Togashi skorzystał z rady, ale pozostali nie przejęli się halucynogennym dodatkiem i wraz z mnichami ochoczo zabrali się do jedzenia. Jedzenie zapijali sake i wkrótce pan Yasuki legł zmożony snem, pan Kakita, zapaliwszy fajeczkę z bratem Taranem, doznał omamów i jedynie pan Matsu zdawał się niewrażliwy na wszelkie próby znieczulenia.

Podczas tej relaksującej biesiady samurajom udało się jednak wpaść na pewien trop, dotyczący przeznaczenia klasztoru. Oto brat Taran, indagowany przez pana Matsu o jakieś kroniki tego miejsca, przyniósł zwój, który dla niego samego był zagadką, ale samurajom od razu wydał się znajomy. Nosił tytuł „Księga Szmaragdowej Wstęgi” z podtytułem „Yang”, co panu Matsu natychmiast nasunęło na myśl haiku, które „Złodziej oczu” przesłał wypisane na owijce wakizashi pana Yasuki:

„Księga Smutku, z cyklu Szmaragdowej Wstęgi, pędzla Słowiczego Języka: W połowie drogi / trzepot kruczych skrzydeł / pozostał trupi odór”

Okazało się, że młody Wei także zna ten tekst, o co zadbał jego mentor, Bayushi Aramoro. Wiedział nawet więcej niż samurajowie – Księgo Smutku, z podtytułem „Yin”, była opisem podróży Słowiczego Języka do dziwnej krainy, w całości napisanym haiku. Ten jednak zwój, z podtytułem „Yang”, nie zawierał haiku, tylko pokrętne opisy dziwnego rytuału, w którym shugenja musiał przelewać krew osoby będącej celem, a na samym końcu następowało pchnięcie ostrzem w serce, co wedle zwoju miało otwierać bramę do owej dziwnej krainy, po której podróżował Słowiczy Język. Wszystko to jednak zdało się samurajom ohydnym rytuałem, zbliżonym do maho, lub nawet będącym maho, no i przebicie serca prowadziło najpewniej do Meido. Jednak to co wcześniej mówił pennagolan udający Soshi Kano, o krainie Kruczych Skrzydeł, owa „połowa drogi”, pojawiająca się także we wszystkich wzmiankach, mogła oznaczać nie fizyczną połowę drogi, gdzie znajdował się Klasztor Straży, ale połowę drogi między życiem, a śmiercią, stan, który następował w wyniku odprawienia owego obrzydliwego i niebezpiecznego rytuału. Jeśli tak było, to zwój „Yang” był kluczem do odbycia takiej podróży.

Tymczasem Okami, który od początku nieufnie podchodził do mnichów i klasztoru, przekazał dyskretnie panu Togashi, że wyczuwa wokół niewyraźny zapach śmierci, jaki roztaczają Krucze Skrzydła, a sami mnisi nie pachną jak ludzie. Smok poprosił zatem mnichów, by zaprowadzili go do kapliczki Fortun, zapragnął bowiem się pomodlić. W rzeczywistości chodziło o obejrzenie reszty klasztoru i sprawdzenie, czy mnisi oddają Fortunom należną cześć. Prośbę pospieszył spełnić brat Taran, zabierając pana Togashi i Okami na mury. Panowie Bayushi i upalony Kakita, oraz młody Wei, także pod wpływem grzybów, sake i opium, podążyli za nimi. W gościnnej sali pozostał jedynie pan Matsu, śpiący pan Yasuki, oraz sensei Tula.

Pan Kakita, będąc pod wpływem wypalonego opium, doznawał przemożnych halucynacji. Z kątów pomieszczeń spoglądały na niego oczy, a z niewidzialnych ust płynęły namowy, by dobył miecza i zabił mnichów, a może i swych towarzyszy. Głosy były coraz bardziej natarczywe, a oczy wwiercały się w opiumistę z każdego kąta, ale samuraj, znając już takie halucynacje, zachowywał dyscyplinę i powstrzymywał rękę. Tak więc, kiedy sytuacja stawała się coraz bardziej surrealistyczna, nie reagował, przekonany, że to jego zmącone opium zmysły płatają mu figle. Tymczasem brat Taran najwyraźniej nie potrafił znaleźć klasztornej kapliczki Fortun, i łażąc w kółko po murach, przyprowadził samurajów w to same miejsce, gdzie już wcześniej byli. Pan Bayushi zauważył drzwi, zamknięte na kłódkę, najwyraźniej nie prastarą, ale całkiem nową. Na szyi zaś brata Tarana zauważył wiszący klucz, który natychmiast zabrał mnichowi i mimo jego niemrawych protestów próbował otworzyć zamknięte drzwi. Okazało się jednak, że klucz nie pasuje.

W tym momencie brat Taran, który także palił opium i zdawał się niezbyt przytomny, opadł na czworaki i wlazł na ścianę, a potem na sufit, skąd patrzył na osłupiałych samurajów. Pan Kakita co prawda zwalił to na karb swego otumanienia opium, ale panowie Togashi, Bayush i Okami nie palili, ani nawet nie jedli halucynogennych grzybów, więc ich zdziwienie było pełne. Jakby tego było mało, młody Wei począł lewitować z zamkniętymi oczyma i rzucał krótkie kwestie, które co poniektórym przypominały ich ukryte pragnienia, obawy i nadzieje. Czyżby młody ninja pod wpływem tego dziwnego miejsca potrafił czytać myśli? Może więc mnisi także to potrafili, skoro już po przybyciu gości poczęli podtykać im pod nos ich ulubione używki.

Pan Togashi najwidoczniej zdecydował, że łażący po suficie niczym wielki pająk brat Taran jest czymś złym, bo próbował go strącić deską, ale bezskutecznie. Panowie Bayushi i Kakita, pchając lewitującego wciąż i perorującego nieswoim głosem Wei, wyruszyli z powrotem do sali gościnnej, ale Smok i nie odstępujący go Okami pozostali i nadal próbowali strącić mnicha-pająka z sufitu. W końcu udało im się go zranić i okazało się, że ich podejrzenia były słuszne – brat Taran zamienił się na ich oczach w wielkiego, kosmatego pająka z pół-ludzką twarzą, który plunął jadem w kierunku swych prześladowców, po czym uciekł po ścianie wieży i skrył się za nią przed atakami samurajów. Widząc, że nie ma sposobu by dopaść uciekającego pająka, panowie Togashi i Okami wrócili także do reszty.

Tymczasem panowie Bayushi i Kakita dotarli do sali, gdzie pan Matsu spokojnie oczekiwał na sensei Tula, który poszedł po marynowane daikon na zagrychę. Przybyli w krótkich słowach opowiedzieli co zaszło na górze, zademonstrowali także wciąż głoszącego cudze myśli lewitującego Weia, ale pan Matsu, czy to pod wpływem sake, czy zjedzonej potrawki z grzybów, nie zaniepokoił się, ale z filozoficznym spokojem stwierdził, że jest wiele możliwych wyjaśnień tych dziwnych fenomenów. Tymczasem wrócił sense Tula, taszcząc wielki słój daikon w occie, a kiedy pan Bayshi zauważył na jego szyi wielki klucz, natychmiast zażądał jego oddania i wyjaśnień. Ten jednak, zamiast oddać klucz, porzucił słój i rzucił się do ucieczki, Skorpion dobył więc łuku i wpakował strzałę wprost w plecy uciekającego staruszka. Tula padł na ziemię, począł się wić, mnisi habit pękł i oczom zdumionych samurajów ukazał się kosmaty odwłok wielkiego pająka. Pan Matsu, cały czas spokojny, z czarką sake w dłoni orzekł, że to kumo, oraz przyznał rację panu Bayushi, że zdecydował się jednak strzelić do gospodarza. Pan Kakita także widać odróżniwszy nareszcie rzeczywistość od opiumowych wizji, rzucił się z mieczem dobić wijącego się wciąż kumo, co przypłacił niestety poparzeniami na rękach, od tryskającego z rozciętego korpusu jadu, oraz skazami na pięknym ostrzu.

Tu przybyli panowie Togashi i Okami, a potem wszyscy razem, z kluczem zdjętym z zezwłoka kumo udającego sensei Tula, wrócili do owych zamkniętych na kłódkę drzwi. Niestety w zamieszaniu i podnieceniu zostawili śpiącego pana Yasuki, co się miało już wkrótce zemścić. Tymczasem po otwarciu drzwi, do których pasował świeżo zdobyty klucz, ukazał się za nimi refektarz klasztorny, z którego stropu zwieszały się liczne pajęcze kokony, a na posadzce walały się ludzkie kości. Była to spiżarnia kumo, a także cmentarz pożartych przez nie ludzi, zapewne mnichów. Wstrząśnięci samurajowie sumiennie przetrząsnęli wszystkie kokony i znaleźli w jednym z nich jeszcze żywego człowieka. Ocalały był ledwie żywy, wychudzony i bardzo słaby i dopiero sake pozwoliła mu wyszeptać, że jest jednym z prawdziwych mnichów Klasztoru Straży. Mimo, że wynędzniały mnich prosił gestami o śmierć, samurajowie postanowili go wykurować, aby dowiedzieć się od niego więcej o przeszłości i przeznaczeniu klasztoru, a także jak to się stało, że został on przejęty przez trzy kumo.

Teraz dopiero zorientowali się, że w gościnnej sali pozostał śpiący pan Yasuki. Pognali w te pędy na dół, ale Kraba nie było. Okami podjął trop, który wiódł na klasztorne mury, do miejsca, gdzie kiedyś był linowy most nad przepaścią, łączący główne zabudowania z odosobnioną wieżą. Teraz mostu nie było, ale wychylając się przez blanki, samurajowie spostrzegli w dole pajęczynę, rozpostartą pomiędzy podstawą muru, a zapasowym wejściem do wieży. Skręcili więc ze znalezionych tkanin linę, na pajęczynę zrzucili deski, aby bezpiecznie po nich stąpać i w ten sposób przedostali się do wieży, gdzie Okami ponownie podjął trop pana Yasuki.

Wnętrze wieży było studnią, wokół której biegły spiralne schody, a ponadto zwieszały się tu pajęczyny – znak że kumo używały tej drogi. Okami wyczuwał także nasilający się, w miarę jak samurajowie schodzili niżej, zapach dymu i śmierci, jaki wydzielali Krucze Skrzydła. Na samym dnie studni droga kończyła się okrągłą komnatą, po ścianą której stał dziwny posąg, o kształtach nieludzkich, trzymający w łapach jakby wielkie lustro, o matowej powierzchni. Na obramowaniu owego lustra był napis:

„Wsparty mocą Czworga, ja, Shibo, Strażnik Bramy, przysięgam, że nikt żywy nie przekroczy tej bramy.”

A więc wędrowny mnich Shibo, którego niektórzy poznali już dawno, o inni niedawno, w schronieniu Kenku Krakatau, był kiedyś Strażnikiem Bramy. Albo może, podobnie jak „pani Soshi” zdawała się mieć wiele twarzy i wcieleń, mnich Shibo znany samurajom także nie był tym, którego przysięga wypisana była na dziwnym lustrze? Tak czy owak, trop pana Yasuki wiódł, wedle Okami, do owego lustra właśnie. Samurajowie właściwie wiedzieli, że znaleziony wcześniej zwój „Yang” był kluczem do przekroczenia tej bramy, której nikt żywy nie miał nigdy przekroczyć, ale pan Bayushi postanowił jednak spróbować. Dotknął dłonią powierzchni lustra, ale materiał był twardy i zimny, tak zimny, że samuraj nie zauważył w pierwszej chwili, że jego ręka przymarzła do lustra, a kiedy poczuł ból, oderwał sobie skórę z dłoni!

To doświadczenie przekonało pozostałych, że jedyną drogą jest rytuał spisany na zwoju „Yang”, który jednak pozostał na górze, w gościnnej sali, gdzie kumo podejmowali gości, zapewne chcąc ich potem spętać i pożreć. Jeden z nich, zapewne „brat Hara”, porwał śpiącego pana Yasuki i w jakiś sposób przeniknął razem z nim do dziwnej krainy, zamieszkałej przez Krucze Skrzydła, po której kiedyś podróżował także Słowiczy Język, a wrażenia z podróży spisał w zbiorze haiku. Jako, że pan Yasuki, jedyny w drużynie shugenja, został porwany, nie bardzo było wiadomo, jak odprawić rytuał, ale tu z pomocą samurajom przyszedł Okami, który także był shugenja. Aby jednak mógł spróbować, należało wrócić na górę, odnaleźć zwój „Yang” i przygotować się.

Powróciwszy na górę, samurajowie przekonali się, że zignorowany trzeci kumo, raniony tylko przez pana Togashi, porwał w międzyczasie ocalonego z kokona prawdziwego mnicha-Strażnika. Pan Togashi przyznał też, że myszkując wcześniej po klasztorze, natrafił na inne jeszcze zamknięte drzwi, ale nie mówił o nich wcześniej pozostałym, aby nie odrywać ich myśli od porwanego pana Yasuki. Teraz zaprowadził wszystkich do owych drzwi. Nie były one zamknięte na klucz „brata Tarana”, ale zabarykadowane od środka i samuraje musieli nieco popracować, zanim udało im się sforsować barykadę. Wewnątrz znaleźli zasuszonego trupa mnicha, a na ścianie, wypisany zbrązowiałą ze starości krwią napis:

„W roku 1120 nadeszła zguba, na imię miała Kano”.

 

About Marek Meres

www.spinq.pl
L5K Cesarska Biblioteka, Legenda Pięciu Kręgów

Comments are closed.