Pozostał trupi odór (cz. II)

Napis krwią na murze nie mówił tylko o „Kano”. Po tym jak brat Hara wpuścił ją do klasztoru, nadeszły jej siostry, a mnisi pozwolili im się omotać i porzucili drogę kontemplacji i obowiązku na rzecz rozpusty i rozpasania. Ci, którzy ulegli, poczęli przemieniać się w kumo i stopniowo opanowali klasztor, zabijając tych, którzy okazali większą siłę woli. Bezimienny brat, który wybrał samobójczą śmierć, zamiast przemiany w ohydnego potwora, ściskał w martwym ręku małą, porcelanową figurkę, przedstawiającą Jizo – opiekuna dusz, które odeszły do Meido.

Gdy samurajowie kontemplowali napis, zwłoki mnicha nagle poruszyły się, a z martwych ust dobiegł niewyraźny, nieco bełkotliwy głos, który dało się jednak zrozumieć. Trup oznajmił, że przemawia przezeń duch pana Yasuki, który oddzielił się od ciała, kiedy zostało ono wepchnięte do krainy za lodowym lustrem. Duch shugenja okazał się nawet na tyle potężny, że poruszył członkami trupa, co porywczy pan Matsu wziął za manifestację maho i jedynie trzeźwiący głos pana Togashi powstrzymał go przed porąbaniem nieszczęsnych zwłok na kawałki. Nadwyrężone ciało samo rozpadło się po kolejnej próbie poruszenia nim przez ducha pana Yasuki, ale niezrażony shugenja przeniósł się teraz do ciała zabitego kumo z twarzą sensei Tula i w tej makabrycznej powłoce towarzyszył odtąd pozostałym.

Świeże ciało kumo było w dobrym stanie, więc pan Yasuki mógł nareszcie wyartykułować jasno swe myśli. Kumo, który go porwał, nie przeszedł do krainy za lustrem-bramą, ale przepchnął jedynie ciało pana Yasuki. Świat za bramą jawił się jako mroczne odbicie tego świata, z ponurym klasztorem, zamieszkałym przez martwe kumo i Krucze Skrzydła. Ciało pana Yasuki zostało przez nich zabrane do owego mrocznego klasztoru, ale duch shugenja oddzieliwszy się od ciała, przeniknął przez bramę z powrotem do naszego świata, szukając pomocy swych towarzyszy. Potrzebował tej pomocy, by odzyskać swe ciało i połączyć się na powrót w jedność.

Pan Kakita zdecydowanie odrzucił możliwość picia trucizny i przebijania swego serca, a pan Togashi zachował wieloznaczne milczenie i jedynie panowie Bayushi i Matsu obiecali pomóc panu Yasuki. Jednak aby przeniknąć do owej krainy za bramą, potrzeba było odprawić ów paskudny rytuał, opisany w księdze „Yang”. Do tego zaś potrzebny był wywar z czarnego lotosu, który podróżnik musiał wypić, a kiedy trucizna była bliska uśmiercenia go, prowadzący rytuał shugenja musiał przebić serce ofiary szpilą z potrójnie hartowanego żelaza. Samurajowie ruszyli więc na poszukiwania.

Najpierw chcieli się rozdzielić, bo pan Yasuki naglił do pośpiechu, ale ataki dwóch kumo, z których jeden omal nie porwał Wei, kazały im zachować czujność i poruszać się w zwartej grupie. Zeszli więc najpierw do piwnic, gdzie znaleźli wielkie piece do wypalania porcelany. Tu niespodzianie natrafili na zamknięte drzwi, do których pasował klucz „brata Tarana”. Za tymi drzwiami był niewielki magazyn, w którym składowane porcelanowe maski, otulone w grube kokony z pajęczej sieci. Panom Bayushi i Kakita maski te przywiodły na myśl teatr kabuki, ale pan Matsu zawyrokował, że z pewnością są to maski z rodzaju tych, które maho-tsukai wykorzystują do tworzenie animowanych trupów. Idąc za tą sugestią samurajowie zniszczyli całą zawartość kokonów, zanim wyruszyli dalej.

Poszukiwania lotosu i trzykrotnie hartowanej igły, uwieńczone zostały powodzeniem dopiero w wieży, w której najpewniej zamieszkiwał bonza klasztoru i gdzie kiedyś był depozyt. Prócz tych rzeczy były tam jeszcze tylko sprośne kopie rycin z „Domu Dwóch Śledzi”, dowód na rozpasanie mnichów, oraz kobiece szpilki do włosów, które zabrano. Pan Matsu nalegał, aby odnaleźć jeszcze bibliotekę klasztorną, skąd zabrał najstarsze zwoje, szacowane na około 600 lat, mówiące o ustanowieniu Klasztoru Ostatniej Straży dekretem Hantei XIX.

Teraz samurajowie wyruszyli z powrotem do podziemi, aby w piecach do wypalania porcelany zahartować owe szpilki do włosów, tak, by uczynić z nich „trzykrotnie hartowane ostrza”, wymagane do rytuału przejścia. Pan Yasuki, który okazywał już bardzo wielkie zniecierpliwienie, zgodził się dla dobra sprawy wezwać ducha ognia, aby wyjawił, ile razy hartowana była każda z igieł poprzednio. Mając zatem trzy hartowane trzykrotnie ostrza i wywar z czarnego lotosu, ruszyli samurajowie ku bramie do mrocznej krainy, by odprawić rytuał.

Pan Bayushi i Matsu postanowili wyruszyć zgodnie z obietnicą daną panu Yasuki, pan Kakita i odprawiający rytuał Okami mieli zostać na straży, a pan Togashi i Wei zachowali początkowo swe zamiary w tajemnicy. Jednak kiedy obaj „podróżnicy” wypili po łyku wywaru, Wei także sięgnął po flaszkę i zanim ktokolwiek zdołał go powstrzymać, pociągnął z niej solidnie. Widząc to, pan Togashi uznał, że nie ma wyboru i musi podążyć za tą trójką. Na szczęście Wei miał przy sobie wąskie, skrytobójcze sztylety, które własnoręcznie, trzykrotnie hartował, więc druga z igieł posłużyła do przyszpilenia pana Togashi.

Zanim serca zatrutych samurajów stanęły, zmożone wywarem z czarnego lotosu, asystenci przebili je rytualnymi igłami, zatrzymując duchy wpół drogi między życiem a śmiercią. Kolejno wszyscy opuszczali swe ciała, widoczni teraz jedynie dla pana Yasuki, którego duch, zamieszkując martwe ciało kumo, przebywał w obu światach jednocześnie. On też poprowadził całą drużynę na drugą stronę bramy, zostawiając w tym świecie pana Kakita i Okami, czuwających by wyjąć igły z serc samurajów, kiedy ci będą chcieli powrócić do swych ciał. Panowie Bayushi i Matsu ujrzeli swe duchy podobnymi do swych ziemskich powłok, jedynie bez stóp, jak to zwykle bywa z duchami, ale pan Togashi objawił się pozostałym jako wielki, widmowy wilk.

Przeszedłszy na drugą stronę bramy, samurajowie natknęli się na dwóch kumo, czuwających przy bramie. Najwyraźniej widzieli oni jedynie pana Yasuki w ciele martwego kumo, duchy pozostałych były dla nich niewidoczne. Dwaj kumo-strażnicy byli dość podejrzliwi wobec swego nieznanego towarzysza, pytali czy „Onna-sama” go przysłała, a w końcu zadecydowali, że zaprowadzą go do „młodszego brata”, który zdecyduje co z nim zrobić. Wyruszyli więc ku nieodległej wieży mrocznego klasztoru. Z bliska samurajowie zauważyli, że jego mury wzniesione są z trupów, odzianych w zbroje i dzierżących w martwych dłoniach broń. Tysiące pustych oczodołów patrzyło niewidzącym wzrokiem, kiedy trzy kumo i podążająca za nimi czwórka duchów zanurzała się w upiorne korytarze mrocznej wieży.

Tu zobaczyli zbliżającą się postać w płaszczu z kruczych skrzydeł, w słomianym hełmie na głowie, którą pan Yasuki widział już poprzednio w płonącej Bibliotece, ale pozostali widzieli po raz pierwszy. „Młodszy brat” zbliżał się i pan Bayushi, wyczuwając jakimś szóstym zmysłem, że jego oczy widzą więcej niż oczy kumo, instynktownie postanowił się ukryć. Nie widząc żadnej lepszej kryjówki, wniknął w jedno z niezliczonych ciał, tworzących ściany upiornego klasztoru. Było to ciało samuraja Lwa i duch pana Bayushi poczuł, jak uderza go echo bólu, który kiedyś odczuwało to martwe teraz ciało. Pan Matsu, czując wstręt do martwych ciał nawet w obecnej, dość niecodziennej sytuacji, z ociąganiem i w ostatniej chwili poszedł w ślady pana Bayushi, z tym że on z kolei trafił do ciała Skorpiona i jego prosty umysł został skołowany natłokiem spisków, planów i knowań. Wei także schował się, natomiast pan Togashi, w postaci widmowego wilka, pozostał przy boku kumo, w którego ciele tkwił duch pana Yasuki.

„Młodszy brat” rzeczywiście widział duchy, więc widmo wilka wzbudziło jego zaciekawienie, a może raczej zaniepokojenie, dopytywał się nawet, czy to Okami, na co pan Yasuki nie dał jednoznacznej odpowiedzi. „Młodszy brat” chciał zabrać kumo-Yasuki do „starszego”, ale shugenja siłą swej woli wymusił na nim, by zaprowadził go do jego własnego ciała, co jednak było właściwie zbieżne, bo podobno ciało wielkiego Kraba było właśnie badane przez „starszych”. Trzy kumo, spowita w płaszcz z kruczych piór postać i widmowy wilk wyruszyło więc w dół korytarza, a trzy duchy, niezauważone dotąd przez Krucze Skrzydło, wychynęło ze ścian i z wzniesionymi do ciosu widmowymi ostrzami popłynęły bezgłośnie ich śladem.

Tuż przed atakiem pan Togashi zupełnie niezrozumiale dla pozostałych krzyknął „stój”, rujnując zaskoczenie, ale potężne cięcia pana Matsu rozcięło „młodszego brata” niemal na pół, a pan Bayushi i Wei sprawili podobnie oba kumo. Samurajowie byli ciekawi, jak wyglądają Krucze Skrzydła pod spowijającymi je płaszczami z kruczych piór i słomianymi hełmami. Okazało się, że ich ciała są niemożliwie wręcz wychudzone, jakby na wątłych kościach opięto wyschniętą skórę, a ich zęby przypominają kły drapieżników, kontrastujące z ludzkimi twarzami. Czym były te dziwne istoty samurajowie nie mieli pojęcia – żadna znana im opowieść nie wspominała o nich. Pan Yasuki wydawał się zirytowany, że „przewodnik” został zabity, bo nie był pewien gdzie jest jego własne ciało, ale okazało się, że wystarczy porzucić martwego kumo, by jego własna powłoka poczęła przyzywać go z rosnącą siłą. Poprowadził zatem pozostałych dla odmiany w górę wieży i niedługo stanęli pod drzwiami, zza których dobiegały głosy.

Skrzekliwe głosy należały do Kruczych Skrzydeł, dało się rozróżnić dwa, albo nawet trzy różne brzmienia. Głosy spierały się, co zrobić z ciałem Kraba, które wrzucono do tego świata, zastanawiały się, czy to jeden z „nowych Gromów”, bo wszak „był w Bibliotece”. Przy okazji do uszu samurajów trafiły fragmenty planów tych dziwnych istot, a raczej tajemniczej „Onna-sama”, która zdawała się wszystkim rządzić. Czekano na „więcej masek”, bo choć mogli użyć „muzyki piekieł”, nie dawała ona pewności, którą maski dawały. Samurajowie domyślili się, że chodziło o porcelanowe maski, które wypalali kumo w ziemskim klasztorze, a które przezornie porozbijali, więc mroczne plany Kruczych Skrzydeł będą musiały ulec opóźnieniu. Wkrótce jednak głosy wyraziły nadzieję, że niedługo wybuchnie wojna, będzie „wiele naczyń” i „zaleją Cesarstwo samą liczebnością”,  jeden głos wydawał się przy tym niecierpliwy i pytał, na co właściwie czekają, ale inny temperował go, mówiąc, że „Onna-sama” wyznaczyła czas i nakazała czekać. Samurajowie poczekali jeszcze chwilę i dowiedzieli się, że coś ma się wydarzyć za Murem, ale potem musieli wkroczyć do akcji, bo głosy zgodziły się w końcu przesłuchać Kraba, a raczej jego ciało.

Wpadłszy do pomieszczenia, zobaczyli trójkę Kruczych Skrzydeł pochylonych nad wielkim ciałem pana Yasuki, przymocowanym do stołu kajdanami. Przy ciele krzątał się jakiś karzeł, zapewne specjalista od przesłuchań. Samurajowie spadli na „starszych” jak burza – panowie Bayushi i Matsu rozsiekali jednego z nich zanim zdążył wydać skrzek przerażenia, a pan Yasuki w swej duchowej postaci rzucił się na dwóch pozostałych i przygniótł ich do ziemi. Pan Togashi w postaci wilka rzucił się tarmosić karła, którego pan Matsu w następnej chwili rozciął na sztuki, a te zaraz zamieniły się w nietoperze i rozpierzchły się, miotając przekleństwa. Dobicie dwóch przywalonych widmowym cielskiem pana Yasuki Kruczych Skrzydeł było kwestią czasu i wkrótce shugenja mógł już połączyć się ze swym własnym ciałem.

Pan Matsu zaproponował, by oczyścić z Kruczych Skrzydeł i kumo cały upiorny klasztor, naiwnie uważając, że na tym właśnie polega misja w tym ponurym miejscu. Pozostali jednak byli przeciwni, a pan Togashi przekonywał Lwa, że priorytetem jest poinformowanie reszty Cesarstwa, co czai się w tej dziwnej krainie i jakie plany snuje tajemnicza „Onna-sama”, czy też „Kano”, lub „Piastunka Śmierci”. Wyruszono więc z powrotem do bramy, aby powrócić do normalnego świata, w którym pozostał na straży pan Kakita i Okami. Jakież było zatem zdziwienie duchów, gdy koło bramy, ale ciągle w upiornej krainie śmierci, zobaczyli swe własne ciała, leżące w płytkiej wodzie, a nad nimi pochylających się dwóch kumo-strażników i Krucze Skrzydło!

W tym momencie należy cofnąć się w czasie, by zobaczyć, co porabiali pan Kakita i Okami w czasie, gdy duchy samurajów wędrowały przez upiorny klasztor w poszukiwaniu ciała pana Yasuki. Okami przy pomocy opium wprawił się w stan nieprzytomności, twierdząc, że musi wyczulić się na głosy duchów, aby usłyszeć powracających z zaświatów samurajów. Chcąc – nie chcąc, pozostał zatem pan Kakita jedynym przytomnym strażnikiem ciał. I jak na złość, usłyszał w ciszy delikatne kroki na schodach prowadzących z góry wieży do jaskini. Wiedząc, że ciało Wei jest najważniejsze, ukrył je za posągiem-bramą, ale więcej nie zdążył uczynić, bowiem tupot stóp ustał i od strony wejścia począł pełznąć ku leżącym bezwładnie ciałom samurajów i nieprzytomnemu Okami jęzor ciemności.

Pan Kakita sięgnął po łuk, ale widząc niewyraźne postacie dwójki ninja, które bezszelestnie skradają się w spowijających je nienaturalnych ciemnościach, nie zaryzykował niepewnego strzału i postanowił zaatakować wręcz. Błyskawicznie wypadł zza posągu i pewnie ciął pierwszego ninja, ale jego ostrze rozcięło jedynie powietrze! Ninja Goju zastosowali tę samą sztuczkę, którą samurajowie widzieli już w chacie w wiosce we mgle: wysłali swe iluzoryczne projekcje, by zbadały teren. Z ciemności wyprysnęły teraz shurikeny i jeden z nich trafił pana Kakitę w ramię. Wiedząc, że trucizna rozpoczęła teraz wędrówkę przez jego żyły i że ma niewiele czasu, bohaterski Żuraw rzucił się do szaleńczego ataku.

Dwaj ninja dobyli mieczy, ale ich sztuka szermierki nie mogła równać się kunsztowi pana Kakity – najpierw jeden, a potem drugi skrytobójca padli z rozciętymi brzuchami mimo spowijających ich ciemności. Jednak Żuraw nie wyszedł z tego starcia bez strat – zraniony w bok i otumaniony trucizną cofnął się ku posągowi, kiedy zaatakował kolejny przeciwnik, jeszcze bardziej podstępny.

Oto bowiem do komnaty z bramą weszła piękna kobieta, dzierżąc wzniesiony do ciosu miecz. Panu Kakita zadrżało serce, kiedy rozpoznał twarz kobiety – to była Majomi, jego dawno utracona ukochana, którą pochował i opłakał, ale której nigdy nie zapomniał. W pierwszej chwili dał się porwać uczuciu, ale zaraz nadeszło opamiętanie – skoro Majomi odeszła z tego świata dawno temu, to musiał to być kolejny podstęp ninja Goju. Żuraw wzniósł ostrze do ciosu, ale czy ręka mimowolnie zadrżała przed uderzeniem ukochanej twarzy, czy trucizna spowolniła jego ruchy,  dość, że cios ześliznął się po piersi kobiety, miast rozciąć ją na dwoje, a jej miecz spadł z potworną siłą na bark pana Kakity. Zanim ogarnęły go ciemności śmierci, iluzja rozwiała się i umierający samuraj ujrzał Rena, dawnego przybocznego Okami, którego już raz miał w ręku, ale który odzyskał wolność w wyniku ataku Goju na górską kryjówkę Kenku Krakatau.

Pokonawszy dzielnego samuraja, Ren wrzucił do upiornej krainy za bramą ciała samurajów, a nieprzytomnego Okami począł wiązać, walcząc z ogarniającą go słabością, albowiem miecz pana Kakity pozostawił po sobie głęboką ranę. Duch umierającego Żurawia został zaś siłą wciągnięty do pobliskiej bramy i niespodzianie pojawił się za plecami Kruczego Skrzydła i dwóch kumo, akurat w momencie, gdy pozostali atakowali ich z drugiej strony. Wspomożeni siłą niespodziewanego sprzymierzeńca, poradzili sobie samurajowie z przeciwnikami błyskawicznie. Niestety, radość ze zwycięstwa zmieszała się z żalem, który ogarnął ich na wieść, że pan Kakita oddał życie, walcząc z przeważającymi siłami przeciwnika i że jego duch nie zdoła już prawdopodobnie powrócić do swego martwego ciała. Pozostali jednak musieli wrócić na drugą stronę bramy, choćby po to, by umożliwić Wei powrót do pozostawionego tam ciała.

Najpierw na zwiady do Ningen-do, świata śmiertelników, ruszył pan Togashi, a ujrzawszy ciężko rannego Rena, wiążącego z wysiłkiem nieprzytomnego Okami, wrócił zaraz do krainy śmierci i zdał sprawę pozostałym. Plan powrotu narodził się niemal natychmiast. Ponieważ duch we własnym ciele nie mógł przekroczyć bramy w żadną stronę, trzeba było przerzucić osobno ciała, za którymi podążyłyby duchy samurajów. Okazało się jednak, że jedynie pan Yasuki, znajdujący się we własnym ciele, jest w stanie podnieść ciała pozostałych. Shugenja postanowił zatem działać bez zwłoki i zakręciwszy w powietrzu ciałem pana Matsu, który zaoferował się zostać szturmowcem, cisnął je w otchłań bramy między światami. Kiedy tylko ciało zniknęło z krainy śmierci, duch Lwa podążył jego śladem.

Jednak aby duch mógł wrócić do swego ciała w normalnym świecie, ktoś musiał wyjąć igłę, tkwiącą w sercu. Pan Kakita nie żył, Okami był nieprzytomny i związany, jedynie pan Yasuki miał nadzieję sprostać wyzwaniu. Rozpędził się i skoczył w kierunku bramy, zamierzając w locie opuścić swe ciało, aby pozbawione ducha przeszło przez bramę, jak moment wcześniej ciało pana Matsu. Niestety, opuszczenie ciała w tak krótkim czasie okazało się zbyt trudne nawet dla potężnego shugenja i pan Yasuki plasnął ciężko o taflę bramy, odmrażając się dotkliwie. Tu jednak z pomocą przyszedł pan Bayushi, który wniknął w martwe ciało jednego z zabitych kumo i w tej postaci, razem z Wei, który opanował ciało drugiego pająka, przerzucili ciało pana Yasuki, a następnie i pozostałe ciała na drugą stronę. Duch shugenja ruszył śladem swego ciała, za nim dwa martwe kumo z duchami pana Bayushi i Wei, a na końcu, jak zwykle targany wątpliwościami, duch pana Togashi. W krainie śmierci pozostał jedynie samotny duch pana Kakity, dla którego brama okazała się zamknięta.

I tu znowu należy nieco cofnąć się w czasie, bo choć płynął on nieco inaczej w obu połączonych bramą krainach, pewne rzeczy wydarzyły się pomiędzy przerzuceniem ciała pana Matsu, a przejściem ducha pana Togashi. Wypadłszy z otchłani bramy, duch Lwa ujrzał nie samotnego Rena, ale całą grupę ninja Goju, otaczających kordonem nie kogo innego, jak bliźniaczą kopię Soshi Kano! Sytuacja zmieniła się więc dramatycznie, odkąd pan Togashi wrócił z krótkiego zwiadu, jednak pan Matsu, nie namyślając się wiele i korzystając z zaskoczenia runął wprost na „Piastunkę Śmierci”. Zdawało się, że wszystko sprzyja dzielnemu samurajowi, bo ninja zdawali się go nie widzieć, a wyprowadzając potężny cios, ujrzał pan Matsu w oczach Soshi Kano autentyczny strach. Jednak musiał to być strach instynktowny, albo się po prostu panu Matsu zdawało, bo ostrze duchowej katany przecięło pierś maho-tsukai, nie czyniąc jej najmniejszej krzywdy.

W tym momencie do komnaty wpadło ciało pana Yasuki, a za nim i jego duch, który natychmiast się z owym ciałem połączył, a pierwszą rzeczą, którą zrobił, było wyciągnięcie igły z serca pana Matsu. Wciągnięty w swoje własne ciało, Lew błyskawicznie powstał, gotowy do boju, tym razem już w fizycznym świecie. Także i pan Yasuki stanął na nogi, wyciągając zwój i gotując się do rzucenia zaklęcia. Widząc dwóch samurajów, Soshi Kano wykrzyknęła nieco histerycznie: „zabić ich, porąbać na sztuki” do swoich ninja, po czym wycofała się przezornie za ich kordon.

Pan Matsu runął do ataku i zdekapitował pierwszego ninja, który stanął mu na drodze, otrzymując jednak zdradziecki cios kamą z ręki kolejnego. Pan Yasuki został zaatakowany przez dwóch przeciwników i niestety padł, zanim jadeitowe igły mogły wystrzelić z jego palców w kierunku maho-tsukai. W tym momencie z bramy wyskoczył martwy kumo, w którym siedział duch pana Bayushi, a widząc sytuację, spróbował podstępu. Zaskrzeczał wprost do „Piastunki Śmierci”, że klasztor w tamtym świecie został zaatakowany i że potrzebują pomocy, ale najwidoczniej maho-tsukai widziała przez martwe ciało jak przez ryżowy papier, bo przejrzała podstęp i krzyknęła do swych ninja, by nie oszczędzali „kumo”.

Sytuacja zrobiła się beznadziejna, ninja Goju ruszyli teraz zgodnie do ataku, pan Matsu więc ostatnim wysiłkiem rzucił się między nich w szaleńczym ataku, zamierzając dosięgnąć samej Kano i przy odrobinie uśmiechu Fortun zdjąć jej głowę z karku. Jednak choć Fortuny uśmiechnęły się do Lwa i cios spadł tam gdzie miał spaść, żadna głowa nie potoczyła się po ziemi – „Piastunka Śmierci” okazała się być tylko iluzją, czy może duchem, dość, że katana pana Matsu przecięła powietrze, nie czyniąc jej żadnej krzywdy. Zaraz potem Lew padł, powalony cięciem innego ninja, pan Bayushi w postaci kumo próbował pluć jadem i miotać siecią, ale bez większego powodzenia. Do walki włączył się także duch pana Togashi, który wniknąwszy w bezgłowe ciało ninja, powstał niespodzianie i zatopił ostrza w boku innego skrytobójcy, krzycząc: „nie jesteście mi już potrzebni”, co miało złamać wolę walki w pozostałych, ale zostało zupełnie zignorowane przez fanatycznych zamachowców.

Tak więc mimo właściwej postawy i niekwestionowanej odwagi, wszystkim samurajom przyszłoby pójść w ślady zabitego pana Kakity, gdyby nagle z góry schodów wieży nie dobiegło ciężkie sapanie i tupot kroków, a zaraz potem nie ukazał się oczom zaskoczonych walczących grubawy i łysy mnich Shibo. Na chwilę przystanął dla złapania oddechu po wyczerpującym biegu, a walka jakby samoistnie ustała, w oczekiwaniu na to co miało nastąpić. Odsapnąwszy zatem, grubawy Shibo przemienił się nagle w potężną bestię i w mgnieniu oka, bez większego trudu, rozrzucił pozostałych przy życiu Goju po ścianach komnaty. Widząc to, „Piastunka Śmierci”, czy raczej jej projekcja rozpłynęła się w powietrzu.

Wciąż nieco zasapany, Shibo nakazał wszystkim powrót przez bramę do krainy śmierci, bowiem rozbita grupa Goju była tylko forpocztą większych sił. Pan Bayushi w powłoce kumo i pan Togashi nie mieli z tym żadnego problemu, stan pana Yasuki był na tyle ciężki, że brama uznała go widać za wystarczająco martwego, by go przepuścić, ale pana Matsu musiał pan Bayushi fachowo sprowadzić do stanu nieprzytomności torturami, aby mógł zostać przerzucony śladem pana Yasuki. Znalazłszy się za bramą, wszyscy odzyskali jednak wigor, ich rany poczęły się zasklepiać z niesamowitą szybkością i wkrótce byli gotowi w swych prawdziwych cielesnych powłokach do wyruszenia w dalszą drogę.

Gruby „mnich”, który nie miał najmniejszych problemów z przebyciem bramy o własnych siłach, wyjaśnił pospiesznie, że z tej krainy jest jeszcze drugie wyjście do normalnego świata i nakazał pozostałym podążać za nim. Po drodze, odpowiadając oględnie na pytania, rzucił nieco światła na naturę Soshi Kano, czy też „Piastunki Śmierci”. Była ona demonem, Oni-no-Shimoshi, a właściwie była jedną z czterech Sióstr Śmierci, które wydostały się na świat i choć mogły być w nim zabite, co przecież spotkało pennagolana w Kyuden Yagiza, powracały po jakimś czasie odrodzone na nowo. Prawdziwie można je było uśmiercić tylko w ich własnej krainie, tej właśnie, w której się znajdowali, ale Siosty nie bywały w niej już od dawna, woląc najwyraźniej względną nietykalność w świecie ludzi. Na pytania o klasztor, Shibo odpowiedział, że strzegł on bramy do krainy Sióstr Smierci do czasu, aż jego brat-bliźniak, Jizo, nie został z niego wygnany. Wtedy jeden z mnichów wpuścił przez bramę Oni-no-Shimoshi, która przybrała postać pięknej kobiety, a jej śladem podążyły pozostałe Siostry, jak to już samurajowie czytali wypisane krwią na murze przez mnicha wiernego zasadom klasztoru, przy którym znaleziono porcelanową figurkę Jizo właśnie.

Tymczasem podróż przez krainę śmierci dobiegła tymczasem końca i Shibo wskazał samurajom zasnuty mgłą tunel, który miał ich wyprowadzić z powrotem do ich własnego świata. Ale pan Kakita, który dotąd dotrzymywał kroku swym towarzyszom, nie mógł iść razem z nimi. Jego ciało umarło naprawdę i duch nie mógł już ponownie w nim zamieszkać. Mógł pozostać w krainie Sióstr Śmierci, polując na Krucze Skrzydła i kumo, mógł wrócić do świata ludzi jako goryo – duch-mściciel, aby nawiedzać żywych i siać wśród nich grozę, albo podążyć właściwą większości ludzi ścieżką do Meido – Krainy Oczekiwania. Pan Kakita, jako honorowy samuraj, wybrał tę ostatnią możliwość, aby zgodnie z Niebiańskim Porządkiem poddać się osądowi Emma-O, licząc na wsparcie Jizo, opiekuna dusz grzeszników.

Pozostało jeszcze pożegnać się po raz ostatni, choć nie wiadomo, czy w którymś z przyszłych żyć nie przyjdzie jeszcze samurajom spotkać się w innych cielesnych powłokach. Każdy z pozostałych przy życiu pożegnał odchodzącego towarzysza jak umiał, podkreślając jego zalety i podkreślając czego będzie mu najbardziej brakowało w związku z jego odejściem. Na koniec wszyscy obiecali powiadomić rodzinę pana Kakita o jego chwalebnej śmierci i przekazać im jego daisho, po czym odeszli w zasnuty mgłą tunel.

Czas jakiś podróżowali w ciemnościach, nie tyle idąc, ile płynąc w tumanach mgły, zdawało by się bez końca, aż nagle do ich nozdrzy doszedł zapach pieczonego mięsiwa, a do uszu nieznośny dźwięk piszczałek i łomot bębnów. Wkrótce mgła zrzedła, ciemności rozjaśniła łuna wielkiego ogniska i nagle samurajowie weszli do wielkiej sali, oświetlonej blaskiem płomieni i wypełnioną dźwiękami dzikiej muzyki. Wokół ogniska, nad którym piekło się jakieś mięso, zasiadały całe zastępy bakemono, a na wprost wejścia, na prymitywnym tronie siedział wielki ogre, ogryzając kość. Na widok zaskoczonych samurajów wstał i z widoczną radością, a także czymś w rodzaju respektu ryknął: „witamy naszych szanownych gości!”.

 

About Marek Meres

www.spinq.pl
L5K Cesarska Biblioteka, Legenda Pięciu Kręgów

Comments are closed.