Szczelina w Pancerzu…

Samurajowie stanęli jak rażeni gromem, ale po chwili oszołomienia ich umysły oswoiły się z nieoczekiwaną sytuacją na tyle, by wznowić pracę. Znajdowali się w wielkiej sali, czy raczej piwnicy zamkowej, na ścianach można było dostrzec poprzez dym mon Klanu Kraba, ale pomieszczenie zostało splugawione obecnością hordy sług Cienia. Wielki ogre, któremu nawet rosły pan Yasuki sięgał ledwo do pasa, przedstawił się jako Ban-dun i zapewnił zdumionych samurajów, że wszystko jest w najlepszym porządku. Prócz niego w sali kłębiła się około setka bakemono, a w rogu siedział plugawy samuraj, o białej skórze wypaczonej Skazą, obwieszony obrzydliwymi trofeami, którego ogre przedstawił jako Oboro. Potem poznali także szczuraka-albinosa, którego ogre nazywał „Skazą”, dowiedzieli się także, że w zamku przebywa wysłannik „Onna-sama”, jeden z Kruczych Skrzydeł, który poleciał na zwiad, ale niedługo ma wrócić.

Najwyraźniej fakt, że samurajowie przybyli z zasnutego mgłą tunelu prowadzącego do jednego z piekieł, wystarczył, by ogre i jego banda wzięli ich za wysłanników Oni-no-Shimoshi, którą podobnie jak Krucze Skrzydła i Kumo zwali „Onna-sama”. Wyznaczyła ona bandzie Ban-duna zadanie podtrzymywania rytuału, który tworzył przejście do krainy śmieci, skąd w ciągu dwóch dni miały przybyć posiłki nieumarłych. Istotnie, w kolejnej piwnicy, do której zaprowadził samurajów Oboro, ujrzeli oni dół, z którego unosił się smrodliwy dym palonych zwłok. Dół był obmurowany kamieniami, na których wyryto dziwne znaki, jarzące się słabym blaskiem. Na tym obmurowaniu stał żelazny stelaż, na którym płonęły zwłoki jakiegoś nieszczęśnika, a trzech innych siedziało związanych nieopodal, wbijając ponure spojrzenia w plugawego samuraja i jego „gości”. Ogre wspomniał, że ludzie konieczni do podtrzymywania rytuału powoli się kończą i wysłał patrole, aby sprowadziły więcej. Ciągnąc ostrożnie za język chełpliwego herszta, dowiedzieli się samurajowie, że zamek, w którym się znajdują, nie leży w Krainach Cienia, jak się wcześniej spodziewali, ale za Murem Kaiu, na ziemiach Cesarstwa, niedaleko Shinomen mori.

Samurajom przeszło przez myśl, by spróbować zniszczyć plugawy ołtarz i uwolnić resztki więźniów, ale było to bardzo ryzykowne zadanie i ostatecznie porzucono je, dowiedziawszy się innych nowin. Otóż zamek w którym się znajdowali, Shiro Kaotsuki no Higashi, Twierdza Oblicza Wschodu, został zdobyty podstępem, dzięki zdradzie kogoś, kogo Ban-dun nazwał „dłużnikiem”. Mimo zdrady, samuraje Kraba bronili się dzielnie i ponad dwie trzecie z liczącej bez mała tysiąc bakemono armii ogra padło, zanim zamek wzięto. Teraz ów „dłużnik” wyruszył do innego zamku, Kamisori Sano Yoake Shiro, Twierdzy Ostrza Brzasku, aby tam „wypełnić swoje zadanie”. Wiedząc, że porcelanowe maski, na które czekały Krucze Skrzydła w krainie śmierci, zostały rozbite i że atak nieumarłych z piekła przez to się opóźni, postanowili samurajowie opuścić jak najszybciej opanowany przez bandę Cienia zamek i pospieszyć do Twierdzy Ostrza Brzasku, by ostrzec jego załogę o zdrajcy i ściągnąć posiłki do odbicia Twierdzy Oblicza Wschodu. Wyruszyli natychmiast, obawiając się powrotu Kruczego Skrzydła, który mógł zorientować się, że nie są oni wysłani przez Oni-no-Shimoshi, a wtedy musieliby walczyć z całą hordą Cienia, co mogłoby się skończyć tylko w jeden sposób.

Wyprowadzeni z zamku przez białowłosego szczuraka imieniem Skaza, który łypał na nich podejrzliwie swymi czerwonymi ślepiami, zdumieli się samurajowie po raz wtóry tego dnia. Oto bowiem wokół kwitły kwiaty, latały motyle, śpiewały ptaki, wiosna była w pełnym rozkwicie, a przecież ledwo parę dni temu musieli rozbijać lód na górskim jeziorku, bo akurat nadeszła zima. A zatem spędzili w krainie śmierci kilka miesięcy, podczas których nie wiadomo co wydarzyło się w Rokuganie! Nie czas był jednak na zdumienie i rozważania, trzeba było ruszać by ostrzec obrońców Fortecy Ostrza Brzasku przed zdradą. Pan Yasuki wyjaśnił teraz pozostałym, co oznacza „dłużnik” w tym kontekście. Otóż niektórzy plugawcy paktują z oni, by zyskać moce niedostępne zwykłym śmiertelnikom, zaciągając w ten sposób dług, który demony egzekwują w sposób jaki uznają za stosowny. Taki właśnie „dłużnik” ukrywał się wśród domowników daimyo rodziny Shimoru, do której należała Forteca Oblicza Wschodu i to przez niego wpadła ona w łapy sług Cienia.

Samuraje nie odeszli jednak daleko od zamku, gdy pan Yasuki zatrzymał ich i wyłożył swój plan jak położyć kres plugawieniu starożytnej siedziby rodziny Shimoru. Zamierzał wezwać moc Osano-wo i po prostu zniszczyć cały zamek, tak jak uczynił to z Gospodą pod Wodospadem. Samurajowie nie raz widzieli dowody potęgi shugenja, ale jednak sceptycznie odnieśli się do tego pomysłu. Co innego zniszczenie lichej mimo wszystko gospody, dodatkowo przytulonej do skalnego urwiska, którego oberwanie nie było aż tak niemożliwe do wyobrażenia sobie, a co innego zburzenie twierdzy, zbudowanej przez Klan Kraba, znanego ze swych niezdobytych fortec. Kiedy zaś okazało się, że shugenja musiałby przez całą godzinę wznosić modły do Fortuny Gromu, zachowując w tym czasie absolutną koncentrację i będąc widzianym z zamku, nawet najbardziej optymistycznie nastawieni samurajowie stracili nadzieję na powodzenie tego planu. Pan Yasuki nie chciał jednak ustąpić i pewnie doszłoby do konfliktu, gdyby z leśnych ostępów nie wyłonił się nagle dziwny samuraj w towarzystwie szczuraka.

Bushi był ogromnego wzrostu, wyższy nawet niż pan Yasuki, choć nie tak tęgi, o dość pospolitej twarzy, zasłoniętej częściowo błękitną maską, ale nie w rodzaju tych, jakie noszą Skorpiony. Nosił lekką zbroję z monami Klanu Żurawia, rodziny Kakita, a obładowany był przeróżnym uzbrojeniem, wśród którego szczególną uwagę przykuwał wielki no-dachi.  Widząc grupę spierających się samurajów w obszarpanych kimonach wziął ich zapewne za bandę zubożałych roninów, ale nie zaniepokoił się na tyle, by sięgnąć po broń. Za to panowie Bayushi i Togashi sięgnęli do mieczy, a pan Yasuki po zwój, co widząc nieznajomy zdjął z pleców wielki no-dachi, a towarzyszący mu szczurak przezornie skrył się za drzewem. O dziwo chłodny umysł zachował pan Matsu, który zamiast sięgać po broń, po prostu się przedstawił, zapytując o imię i zamiary napotkanego samuraja. Tamten odparł, że nazywa się Kakita Oda, co wywołało okrzyk zdziwienia z niemal wszystkich ust. Tak nazywał się bowiem kuzyn pana Kakita Tigurashi, który kilka razy wspominał o nim, także podczas ostatniej rozmowy, kiedy jego duch wyruszał do Meido, rozstając się na zawsze ze swymi towarzyszami.

Chwilę jeszcze trwało, zanim samurajowie, wypytawszy pana Oda o jego kuzyna Tigurashi, przekonali się ostatecznie, że zrządzeniem Fortun spotkali na swej drodze człowieka, którego i tak mieli odszukać, wypełniając ostatnią wolę zmarłego towarzysza. Jednak ledwo zdążyli podzielić się z nim smutną wiadomością o śmierci jego kuzyna, z lasu za plecami pana Kakita Oda wyprysnęły krótkie strzały, jakich używali bakemono. To wracał oddział wysłany z Fortecy Oblicza Wschodu na poszukiwanie nowych ofiar dla podtrzymania rytuału. Kilku odważniejszych goblinów biegło już z wzniesioną bronią w kierunku zaskoczonych samurajów, podczas gdy inni szyli z gęstwiny z łuków.

Zaskoczenie nie trwało jednak długo. Panowie Bayushi, Matsu i Togashi zdjęli łuki i zdążyli położyć po jednym goblinie zanim doszło do zwarcia, Wei niespodzianie zabił shurikenami aż dwa, a pan Yasuki jadeitowymi ostrzami poraził dwa inne. Teraz doszło do walki na miecze, ale choć bakemono zdołały lekko zranić panów Togashi i Matsu, padli pod ciosami samurajskim mieczy jak zboże pod kosami żeńców. A kiedy pan Kakita, w nietypowy dla swych pobratymców sposób zaryczał jak wściekły ogre i posłał odrąbany łeb bakemono prosto w krzaki, gdzie ukrywali się goblińscy łucznicy, niedobitki zgodnie rzuciły się do panicznej ucieczki, dziesiątkowani na odchodnym przez strzały samurajów.

Teraz samurajowie mogli wreszcie wymienić uprzejmości i wieści, a te były zdumiewające i przerażające. Podczas tych kilku miesięcy, które spędzili w krainie śmierci, a które zdały im się ledwo jednym dniem, w Rokuganie zapanował chaos. Jakiś Lew zabił Hantei, co zdruzgotało pana Matsu, a trzy Klany: Żurawia, Jednorożca i Koziorożca wypowiedziały Lwu wojnę. Graniczny zamek obsadzony przez rodzinę Matsu padł po niespodzianym ataku wojsk Żurawia, a niedobitki załogi popełniły zbiorowe seppuku, tak, że nikt żywy nie wyszedł z tej walki. Podobno po śmierci Cesarza władzę sprawuje jego żona, z rodziny Doji, która słynie z urody, co nasunęło panu Matsu myśl, że może to jedna z czterech wcieleń Oni-no-Shimoshi, Sióstr Śmierci. Klan Modliszki, zwykle wspierający Żurawia we wszystkich posunięciach, nie przystąpił do wojny, co dawało do myślenia, ale o dziwo Lwa zaatakował także klan Jednorożca, co znowu nasunęło podejrzenia związane z panią Shinjo Harumi, która po opętaniu przez „panią Soshi Kano” nigdy nie odzyskała dawnej energii i swobody, a podczas zdradzieckiego ataku na kryjówkę Kenku Krakatau nigdzie nie było jej widać. Wiedząc teraz nieco więcej o naturze Sióstr Śmierci i wspomniawszy słowa pani Azumi, która obawiała się, że Cień, który zagościł w jej sercu pod wpływem demona, nigdy już jej nie opuści, zaczęli samurajowie podejrzewać, że pokonany w Kyuden Yagiza pennagolan był po prostu cielesną skorupą, z której uwolniony duch Oni przeniósł się w przygotowane zawczasu ciało nowego nosiciela. Smutkiem i gniewem napełniła samurajów świadomość, że zabicie władającego Klanem Koziorożca wcielenia demona nie powstrzymało planów Oni-no-Shimoshi i że klan ten został przezeń wykorzystany tak, jak to sobie wcześniej demon zaplanował.

Większość tych wiadomości pan Kakita przekazał swym nowym towarzyszom podczas podróży do stanicy na Kaiu Roka, Przełęczy Cieśli, ponieważ usłyszawszy o śmierci swego kuzyna, oraz że Forteca Oblicza Wschodu, dokąd zmierzał, wpadła w ręce hordy Cienia, postanowił przyłączyć się do obszarpanych samurajów, którzy byli jednak towarzyszami pana Tigurashi i wypełniali ważną dla całego Cesarstwa misję. Pan Yasuki zrezygnował tymczasem ze swego pomysłu zburzenia zamku mocą Osano-wo i wszyscy zgodzili się, że najpierw trzeba pójść forsownym marszem do wspomnianej stanicy, gdzie są konie, które pozwolą dotrzeć do Twierdzy Ostrza Brzasku nazajutrz. Ale po kilku godzinach marszu nowy ślad zmienił jednak plany samurajów i opóźnił podróż.

Na leśnej przesiece natknęli się na ślady gwałtownej walki. Ciała samurajów w barwach Kraba leżały pospołu z truchłami bakemono, a w centrum tej jatki stała rozbita lektyka, wokół której unosił się mocny zapach damskich perfum, przebijający się nawet przez zaduch śmierci, unoszący się nad pobojowiskiem. Nezumi imieniem Nuki, który towarzyszył panu Kakita już wcześniej, a teraz służył za przewodnika, idąc za tym zapachem poprowadził samurajów tropem uciekającej kobiety. Ze śladów wynikało, że towarzyszył jej mężczyzna, zapewne samuraj z eskorty, który, choć ranny, sprawnie likwidował ścigające ich bakemono. Samurajowie stanęli wobec dylematu: czy podążać jak najszybciej do stanicy na Kaiu Roka, czy zboczyć ze ścieżki i ratować nieznajomą damę?

Ostatecznie postanowiono pójść tropem pół godziny i zobaczyć, co się będzie działo dalej, ale kiedy po owej pół godziny Nuki znalazł tropy watahy wilków, które ścigały dwójkę ocalałych, samurajowie poszli dalej. Zagłębiali się coraz bardziej w prastarą puszczę, aż po jakiejś godzinie doszli do wąwozu, tak wąskiego, że musieli nim iść gęsiego. Po chwili wąwóz rozszerzał się nieco w małą kotlinę, z której przeciwległe wyjście blokowało ciało dzielnego samuraja, na wpół pożarte przez rozwścieczone wilki, których truchła gęsto zaścielały upiorne miejsce. Samurajowie zdali sobie sprawę, że dzielny bushi, na którego zbroi z trudnością dało się odczytać mony Rodziny Hiruma, specjalnie wprowadził ścigające ich stado w ten wąski wąwóz, gdzie mógł sam odpierać ataki wilków, dając czas eskortowanej kobiecie na ucieczkę.

Nie uciekła ona jednak daleko. Odsunąwszy zwłoki dzielnego wojownika uszli samurajowie ledwie kawałek, kiedy natknęli się na jeziorko, a pośrodku niego, na małej wysepce, ujrzeli leżące nieruchomo ciało kobiety we wzorzystym kimonie. W wodzie widać było jakieś poruszenie i wkrótce samurajowie dostrzegli wpatrzone w nich wyłupiaste ślepia kappa. Potworki szwargotały coś między sobą, nie zbliżając się do brzegu, ale nie było pewne, czy nie zbiorą się na odwagę i nie zaatakują, kiedy tylko ktoś wejdzie do wody. Pan Yasuki, uprzedzając wszelkie rozważania, przywołał duchy ognia i na płonących skrzydłach przeleciał bezpiecznie na wysepkę. Jakież jednak było jego zdziwienie, gdy wpół żywa dziewczyna, miast okazać wdzięczność za ratunek, obrzuciła go wzgardliwym spojrzeniem i zażądała, by jej nie dotykał! Zirytowany shugenja zapomniał w tym momencie o wszelkich wymogach grzeczności i etykiety, porwał po prostu kapryśną dziewuchę w swe potężne łapska i mimo jej prychania i piorunujących spojrzeń, przetransportował na drugi brzeg jeziorka, do osłupiałych towarzyszy.

Dziewczyna była młoda, bardzo ładna i niewyobrażalnie irytująca. Mony na jej kosztownym, choć nieco teraz sfatygowanym kimonie wskazywały na Rodzinę Daidoji, a była prawdopodobnie wojowniczką, bo kiedy pan Kakita, demonstrując krabie bardziej niż żurawie maniery, spostponował ją za brak wdzięczności grubymi słowy, odparowała, że inaczej by mówił, gdyby miała przy sobie swe yari. Zupełnie poprawne i grzeczne zapytania, którymi panowie Matsu i Togashi próbowali skruszyć niespodzianie wykrystalizowane lody, całkowicie ignorowała, zupełnie jakby samurajowie wdarli się po pijaku do jej prywatnych pokoi, a nie narażali życie i misję, by ją ratować. Irytacja samurajów jeszcze wzrosła, kiedy pani Daidoji uparła się targać na wpół zeżarte przez wilki ciało nieszczęsnego pana Hiruma, bo nie można było, jej zdaniem, pochować go w wąwozie, w którym zginął. Pan Yasuki nie wytrzymał i zupełnie po chamsku złapał w tym momencie kapryśną samurai-ko za włosy, za co został zaraz zbesztany przez pozostałych, a ostatecznie panowie Matsu i Kakita zrobili prowizoryczne nosze i zgodnie z wolą pani Daidoji ponieśli zmasakrowane ciało pana Hiruma ze sobą.

Emocje nieco opadły, kiedy wydostawszy się z ponurego wąwozu, doszli do małego wodospadu, gdzie pani Daidoji zrzuciła kimono i wykąpała się, a samurajowie w mniej lub bardziej otwarty sposób gapili się na jej wdzięki, z wyjątkiem pana Togashi, wciąż poszukującego wewnętrznego oświecenia i zdecydowanego ignorować ziemskie pokusy. Pochowano tu także bohaterskiego pana Hiruma Kosaburo, pan Yasuki odprawił stosowne rytuały, a pozostali poświęcili jego duszy chwilę zadumy. Potem ruszyli biegiem ku przełęczy Kaiu, zdecydowani nadrobić czas stracony na ratowanie niewdzięcznej pani Daidoji, która dotąd nawet nie była łaskawa przedstawić się. Samurajowie podejrzewali, że była ona panną młodą, podróżującą na swój ślub, co tłumaczyłoby jej kosztowny strój i fakt podróżowania w lektyce, o ile wzmianki o yari nie były bajką. Czas pokazał, że mieli rację, a pani Daidoji mimo pod lodową skorupą skrywała jednak nieco cieplejsze uczucia, choć jej charakter był istotnie nieznośny.

Tymczasem kilkugodzinny bieg okazał się wyzwaniem zbyt wielkim dla większości samurajów. Panowie Togashi i Yasuki pierwsi opadli z sił, potem dołączyli do nich panowie Bayushi i Wei i jedynie panowie Kakita i Matsu dali dowody niezwykłej kondycji, dźwigając na zmianę nieprzytomną panią Daidoji, której wola okazała się być żelazną, bo biegła dzielnie dopóki po prostu nie padła nieprzytomna z wyczerpania. Dlatego na przełęcz Kaiu dotarli dopiero krótko przed świtem.

Zastali bramę beztrosko otwartą, brak straży na murze, co wzbudziło podejrzenia i pan Bayushi, wraz z nezumi Nuki podkradli się cicho, by zbadać teren. Okazało się jednak, że nic złego się nie stało, dawna stanica została przemieniona w gospodę, pełną teraz śpiących, w większości pijanych, gości, a jedynym czuwającym był dziwny shugenja o jarzących się na zielono oczach, imieniem Kuni Hara. Ów shugenja zaprosił zaraz całą grupę na herbatę, a popijając napar rozpuścili samurajowie języki i opowiedzieli panu Kuni wiele o swej misji i jej wynikach, dowiadując się w zamian sporo o intrygujących ich sprawach. Pan Matsu pokazał shugenja zwój, zabrany z Klasztoru Ostatniej Straży, a pan Kuni potwierdził, że dokument jest bardzo stary, autentyczny i świadczy o ukrytym przeznaczeniu klasztoru, ale potrzeba dłuższych studiów, by dociec natury tajemnicy, której miał strzec.

Postać Shibo, opisana przez samurajów, zdała się dziwnemu shugenja bardziej podobna do Jizo – grubawego, łysego dowcipnisia o dobrotliwym charakterze, podczas gdy prawdziwy Shibo – Strażnik Piekieł – był kudłaty, wąsaty, o obliczu groźnym i zawsze ponurym. Dla pana Kuni wyglądało to, jakby Shibo zniknął, wskutek czego Brama do Piekieł została otwarta i Oni-no-Shimoshi mogły wyjść do Ningen-do, a Jizo przyjął imię swego „brata-bliźniaka” w niewiadomym celu. Panu Matsu przyszło do głowy, że skoro „Shibo” wspomniał o wygnaniu Jizo z Klasztoru Ostatniej Straży, co zapoczątkowało wszystkie nieszczęścia, to może było w tym ziarno prawdy? Między „bliźniakami” doszło do jakiegoś konfliktu, zagniewany Shibo przegnał brata-dowcipnisia, a ten na przykład w rewanżu zamknął Strażnika Piekieł w jakimś więzieniu? W końcu nieszczęsna wieś Nakamura cierpiała z powodu utraty figurki Daikoku, którą właśnie „mnich Shibo”, a według podejrzeń pana Kuni – Jizo, ukradł w rewanżu za przegnanie przez pijanego Hanzo, wtedy jeszcze Hanzo-sana. W takim razie należałoby odszukać prawdziwego Shibo i przywrócić Niebiański Porządek.

Pan Kuni podzielił się z samurajami także swą wiedzą na temat Sióstr Śmierci, potwierdzając co wcześniej mówił im „Shibo”, dodając jedynie, że Oni jest najsilniejszy kiedy wszystkie jego cztery wcielenia zejdą się razem. O Kruczych Skrzydłach powiedział, że był to jakiś zakon, który po bratobójczej walce powstał z martwych pod kruczym sztandarem i zagrażał Cesarstwu, a pokonany został przez kilku śmiałków, z których czterech jedynie dotrwało do ostatecznej rozprawy. Wszystko to miało miejsce jakieś 6 wieków temu, ale zostało zatuszowane, więc niewielu zna prawdę, a jeszcze mniej całą prawdę, sam pan Kuni znał tylko strzępy opowieści. Tu znowu pan Matsu przypomniał sobie, że na Bramie do Piekieł był napis:

„Wsparty mocą Czworga, ja, Shibo, Strażnik Bramy, przysięgam, że nikt żywy nie przekroczy tej bramy.”

Być może chodziło tu właśnie o ową czwórkę śmiałków, którzy 6 wieków temu zażegnali kryzys wywołany wskrzeszeniem z martwych tajemniczego zakonu. W końcu Klasztor Ostatniej Straży także został ufundowany 6 wieków temu, strzegł bramy do Piekła, w którym przebywali Krucze Skrzydła, więc wszystko się zgadzało. A zatem więcej informacji kryło się zapewne w zwoju, zabranym z klasztornej biblioteki, tyle, że potrzeba było nieco czasu i wysiłku, by z antycznego tekstu wydobyć ukryte w nim treści.

Zażywszy krótkiego snu, posiliwszy się i wykąpawszy, ruszyli samurajowie konno do Fortecy Ostrza Blasku. Wcześniej jeszcze, w kąpieli, poznali dziwną samurai-ko z Klanu Kraba, nazywaną „Krabem Z Jednym Szczypcem”, bo utraciła jedną nogę i jedną rękę, co jednak nie przeszkodziło jej utrzymać sławy wielkiej wojowniczki. Miała na imię Motoko i w krótkiej rozmowie podzieliła się z samurajami wieściami z frontu. Podobno wielka armia Cienia szykowała się do ataku na Fortecę Ostrza Brzasku i ogłoszono powszechną mobilizację. Pan Kakita zapytał, kto w fortecy mógłby stać się sojusznikiem i pomocą w poszukiwaniach „dłużnika”, na co samurai-ko poleciła zwrócić się do samego Hida Yakamo, syna daimyo Klanu Kraba, Wielkiego Niedźwiedzia Hida Kisady, który własną osobą przebywał w fortecy i zapewne przejmie dowodzenie armią, kiedy siły Cienia zaatakują.

Wraz z nadejściem poranka także pani Daidoji zdała się być bardziej przychylną swym towarzyszom i zechciała nawet zdradzić im swe, jakże adekwatne, imię – Furiako. Zgodziła się także jechać na jednym koniu z Weiem, ale zdaje się, że zmieniła zdanie po ujechaniu zaledwie kilku ri. Wei dostał po twarzy tak mocno, że aż spadł z konia i musiał odtąd jechać z panem Togashi. Podczas tej podróży pan Kakita zauważył szacunek, z jakim samurajowie traktują młodego ninja i zapytawszy o powód, został dopuszczony do tajemnicy, co pan Bayushi przyjął z nieukrywaną niechęcią.

Dotarłszy do Fortecy Ostrza Blasku przed zmierzchem, stanęli samurajowie przed pierwszą przeszkodą. Ich złachmanione kimona bez monów, zarośnięte oblicza i mętne tłumaczenia zrobiły, nawet na luźno podchodzących do etykiety Krabach, niezbyt dobre wrażenie i dowódca straży odmówił wpuszczenia ich do zamku. Sytuacji nie poprawiła arogancja pani Daidoji, która nie przyjęła do wiadomości odmowy i omal nie stratowała nieszczęsnego gunso. Ostatecznie pan Matsu zdołał szczerością i otwartością przekonać dowódcę, by pozwolono im wejść i przekazać ostrzeżenie o niebezpieczeństwie, które zawisło nad ziemiami Kraba i całym Cesarstwem. Przekonany gunso chętnie odpowiedział na pytania nieznajomych samurajów, uwiadamiając ich, że dwa dni temu przybyła delegacja z Fortecy Oblicza Wschodu prowadzona przez Kuni Yudashi, karo daimyo Shimoru. Słysząc to imię samurajowie wymienili znaczące spojrzenia, domyślając się już, kto jest owym „dłużnikiem”, a nieświadomy niczego sierżant poprowadził ich prosto na audiencję u namiestnika Rodziny Kaiu, do której należał zamek.

Po krótkiej naradzie ustalono, że w imieniu całej grupy przemawiać będzie pan Yasuki, jako samuraj z Klanu Kraba, ponadto znający etykietę i zwyczaje swych krewniaków lepiej, niż pozostali. Zanim jednak shugenja miał okazję się odezwać, pani Daidoji, nie pytając nikogo o zgodę, wystąpiła przed dostojne zgromadzenie i bezceremonialnie przemówiła do wszystkich, ignorując zupełnie wymogi etykiety i powagę sytuacji. Przedstawiła się krótko, powiedziała, że miała zostać żoną daimyo rodziny Shimoru, ale Forteca Oblicza Wschodu została zdobyta przez armię Cienia, ona sama została napadnięta przez bakemono, jej eskorta zginęła i że „ci samurajowie” uratowali ją i to co powiedzą jest prawdą. A o resztę nie dba.

Jeszcze dostojnicy zebrani w sali audiencyjnej nie zdążyli wyjść z szoku po przemówieniu pani Daidoji, gdy do akcji wkroczył mistrz ciętej riposty – pan Yasuki. Rozpoczął nieźle, od przedstawienia się, co zostało przyjęte z widoczną ulgą przez dostojników, bo rodzina pana Yasuki była znana i szanowana w Klanie. Potem jednak shugenja, z właściwą sobie swadą i zaangażowaniem począł rozprawiać, jak to przeszedł przez piekło, aby ujrzeć hańbę, która spotkała Klan Kraba, gdy jeden z jego zamków został podstępnie przejęty przez siły Fu-Lenga (tak, pan Yasuki wymienił to zakazane imię kilka razy), a to za sprawą zdrady! I tu płynnie przeszedł do oskarżenia dostojnie wyglądającego starca, owego Kuni Yudashi, o bycie sługą Fu-Lenga i zażądał natychmiastowego pojedynku, który miał dowieść słuszności tego twierdzenia.

Takie żądanie obszarpanego samuraja, który powiadał się przybywać z piekła, szermował imieniem, którego nie należało wypowiadać, wywołało by może niesmak, a może salwę śmiechu w innych okolicznościach, ale dostojnicy Kraba zebrani w sali audiencyjnej omawiali plany odparcia inwazji potężnej armii Cienia, która zbliżała się do Fortecy, więc nikomu nie było do śmiechu. Pierwszy zareagował młody i potężnie zbudowany samurai w bogatej zbroi, besztając shugenja, a ten zaperzył się, puszczając mimo uszu imię „młodzika” – Hida Yakamo, udając że słyszy je po raz pierwszy w życiu i pytając go kim jest, że śmie (!) wtrącać się do rozmowy. Godzi się przypomnieć, że pan Yakamo był synem daimyo Klanu Kraba, tym samym, którego pani Hida Motoko radziła zjednać sobie jako najpotężniejszego możliwego sojusznika! Tylko powaga pana zamku i zasady gościnności powstrzymały gniew popędliwego Yakamo i ocaliły głowę pana Yasuki od gwałtownego oddzielenia od szyi.

Sam pan Kuni Yudachi, dostojnie wyglądający starzec, wykpił za to shugenja, sugerując, że rodzina wysłała go do służby w Cesarskiej Bibliotece zapewne po to, by się go pozbyć. To oczywiście spowodowało jeszcze większą zawziętość pana Yasuki, który nie dał nawet dojść do głosu samemu namiestnika Rodziny Kaiu, pana na zamku, który nakazał mu się uciszyć i przeprosić jego dostojnego gościa. Nie mogąc przemówić do rozsądku zacietrzewionemu shugenja, który wciąż domagał się pojedynku ze starcem, rozkazał pan Kaiu straży wyprowadzenie go i umieszczenie w miejscu odosobnienia, a decyzja o jego dalszym losie podjęta zostanie później.

Widząc, że plan się wali, a obrażeni dostojnicy uznali widać pana Yasuki za wariata i gotowi są zignorować wszystkie ostrzeżenia, pan Kakita poprosił nieśmiało o głos, ale umilkł, gdy namiestnik nakazał mu milczeć. O głos poprosił teraz pana Matsu, a choć i jemu odmówiono, zaryzykował gniew namiestnika i dorzucił, że chodzi o bezpieczeństwo Klanu Kraba, a może i całego Cesarstwa. Namiestnik łaskawie zezwolił mu przemówić, a Lew pokornie poprosił, aby wysłano zwiad do Fortecy Oblicza Wschodu, dla sprawdzenia, czy są tam jeszcze wierni samurajowie, czy jednak hordy bakemono. To znowu zostało odczytane jako obraza dla dostojnego gościa, pana Yudashi, który zapewniał, że w ciągu dwóch dni z zamku jego pana przybędą posiłki, ale pan Matsu sprytnie wybrnął z niezręcznej sytuacji, twierdząc, że nie zamierzał wcale urazić pana Yudashi, a jedynie wskazać na możliwość, iż zajęcie zamku przez hordy bakemono mogło się zdarzyć już po jego wyjeździe. Namiestnik przyjął te słowa z widoczną ulgą i nawet pochwalił Lwa za słowa rozwagi, ale jasnym było, że nawet jeśliby patrol wyruszył natychmiast, miną dwa dni, zanim wróci, o ile nie wpadnie w zasadzkę. Tak tedy audiencja zakończyła się spektakularną klapą i przyszłość wyglądała bardzo ponuro.

Tymczasem jednak po stronie samurajów stanął niespodziewanie młody gunso, który wpuścił ich do zamku. Dowiedziawszy się, kim jest pan Yasuki, a mając dług wdzięczności wobec niego jeszcze z czasów, gdy obaj byli dziećmi, postanowił go spłacić. Nie mógł co prawda wiele zrobić, ale pozwolił shugenja zatrzymać wakizashi, niejako wbrew rozkazom, ale ulegając gorącej prośbie aresztanta. Pan Yasuki bowiem, widząc odwrotny skutek swych wysiłków, postanowił ponieść najwyższą ofiarę, by udowodnić wszystkim szczerość swych intencji. Jednym słowem – zamierzał popełnić seppuku!

Co prawda najpierw chciał zrobić to natychmiast, zgodnie ze swą popędliwą naturą rozcinając sobie brzuch w korytarzu zamku, ale pozostali przekonali go, by – skoro taka jest jego wola i nic nie zdoła odwieść go od postanowienia – dopełnił ceremonii w sposób przyjęty w całym Rokuganie. Tedy uspokoiwszy ciało i oczyściwszy umysł z niepotrzebnych emocji, usiadł pan Yasuki Hedo jeszcze tego samego wieczoru na białej macie w ogrodzie pod zamkiem, a wygłosiwszy ostatnie pożegnalne słowa do swych towarzyszy i objaśniając wszystkim zgromadzonym, a było ich wielu, powody oddania życia w rytualnym samobójstwie, rozciął sobie brzuch trzema cięciami wakizashi, nie wydając najmniejszego dźwięku, co wywarło na wszystkich wielkie wrażenie. Pan Matsu Nobutake, któremu pan Yasuki powierzył obowiązki kaishaku, wykonał następnie precyzyjne cięcie, oddzielając głowę od ciała tak, by trzymała się tylko na wąskim pasku skóry, zgodnie z przyjętym obyczajem. Tak tedy pan Yasuki Hedo oddał życie za swój Klan, w sposób godny samuraja i  budząc powszechny szacunek, który zatarł złe wrażenie uczynione na audiencji. Żegnając go, jego towarzysze mieli nadzieję, że poświęcenie dzielnego Kraba nie pójdzie na marne, a namiestnik z większą uwagą pochyli się nad przesłaniem, które zawarł w niezbyt fortunnych słowach.

About Marek Meres

www.spinq.pl
L5K Cesarska Biblioteka, Legenda Pięciu Kręgów

Comments are closed.