Śmierć na torfowiskach

Poprzez Basila Killjoya Rippersi otrzymują informację o tym, iż w składzie torfu w Tottenham popełniono coś przypominającego rytualne morderstwo. Śledztwo wykazuje, że w sprawę zamieszany jest prawdopodobnie Cabal, a za przelew krwi odpowiadają zwidy wywołane przez halucynogenną substancję zbierająca się na torfie w formie zielonego nalotu.

Rippersi śledzą pochodzenie torfu i jego śladem udają się do miasteczka Simonsbath w północnym Devonie, gdzie znajdują podupadłą torfownię, którego ostatni właściciel, Frederick Knight właśnie popełnił samobójstwo (wraz z żoną, Dianą Henniker-Knight). W okolicy znajduje się też kilka interesujących typów: Ceasar Fortescue z Belgii – wysłannik banku Ruffer & Sons oraz bracia Josh i George Younger żyjący na uboczu osady i cierpiący łagodny ostracyzm ze strony jej mieszkańców. Rippersi szybko ustalają, że Belg jest prawdopodobnie agentem Cabalu, a od braci dowiadują się o istnieniu starej rodzinnej legendy, której korzenie sięgają aż do czasów rzymskiego panowania na Wyspach, a związanej z upiorną istotą mieszkającą na torfowisku i zieloną mgłą powodującą halucynacje.

Dalej wydarzenia zaczynają toczyć się szybciej: badając dom Knighta, Rippersi stają się mimowolnymi świadkami rytuału przeprowadzonego przez Ceasara Fortescue, który ustala, iż zgodnie z jakąś nikczemną umową, Frederick Knight przeprowadził rytuał mający zjednać prastarą istotę z bagien, jednak nie wystarczyło mu bezwzględności by dokonać wymaganej krwawej ofiary i wolał popełnić samobójstwo. Fortescue oddala się wraz z towarzyszącymi mu zbirami z Legii Cudzoziemskiej, prawdopodobnie planując dokończyć rytuał. Rippersi udają się do pobliskiego miasteczka Dulverton, gdzie zdobywają niezbędne Belgowi informacje ze starych ksiąg i poznają szczegóły całej historii rozmawiając z bliską krewną Diany Knight. Po powrocie do Simonsbath, wyruszają z braćmi Younger wprost na zasnute zieloną mgłą bagniste torfowiska. Obok odkrywki archeologicznej (w której Knight szukał skarbu z czasów rzymskich i przeprowadzał feralny rytuał) Rippersi ścierają się ze strażami Legionistów i po spektakularnym zwycięstwie wyruszają w pościg za resztą zbirów, którzy przygotowują się do dokończenia na torfowisku rytuału, składając ofiary z ludzi porwanych w miasteczku. Do ostatecznej walki dochodzi w momencie przyzwania prastarej istoty z torfowisk, na szczęście Rippersi wysyłają ją z powrotem do piekła, przy okazji likwidując też Ceasara Fortescue i zmuszając do ucieczki jego nielicznych pozostałych przy życiu pomagierów.

Okazuje się, że prastara istota z bagien, była w czasach rzymskiego podboju Brytanii lokalnym wodzem, który gromadził fortunę sprzedając wytapianą na torfowisku rudę żelaza. Rzymski setnik w przymierzu z zazdrosnymi sąsiadami poprowadził karną wyprawę na mokradła, ale po zabraniu skarbu i powieszeniu lokalnego wodza w klatce odmówił podzielenia się kosztownościami ze swoimi sprzymierzeńcami. Opuszczony przez przewodników, w drodze powrotnej stracił na mokradłach skarb i większość ludzi, a zabity władyka na zawsze pozostał ze swoim skarbem jako upiór pożądający ciepłej krwi.

About Tomasz F Misiorek

www.spinqfotografia.pl www.tomaszwachla.pl
Rozpruwacze ,

Comments are closed.