Cedric, syn Cynraina, zwany Rychliwym

Historia

Nie trzeba się wiele natrudzić żeby prześledzić drzewo genealogiczne Cedrica zwanego Rychliwym. Jego dziad – Caedorn (oznacza starego, wielkiego niedźwiedzia) był zwykłym chłopem służącym drobnemu rycerzowi Askoldowi ap Rhuen, osiadłemu w małym kaszteliku wśród ciemnych borów południowego Sugales. Los chciał że Caedorn został wybrany by towarzyszyć swemu panu na jakiejś wojennej wyprawie podjętej przez suwerena tegoż – Benewyna ap Gwaelod. Los chciał ponadto aby Caedorn miał okazję zginąć w obronie życia Benewyna nadziawszy się na przeznaczoną dlań włócznię (złośliwi twierdzący iż nadział się przypadkiem przez nieuwagę już nie żyją…). Wzruszony poświęceniem możnowładca kazał swym medykom zaopiekować się Cedricowym dziadem, a kiedy ten mimo wszystko zszedł przykazał Askoldowi wziąć w opiekę jego synów i wychować na dzielnych drużynników, nadawszy im uprzednio herb.

Młodzi synowie Caedorna – Cynrain i Caynnah rośli i ćwiczyli się w rycerskim rzemiośle w obejściu samego Askolda i byliby pewnie weszli do rycerskiej drużyny Benewynowego syna gdyby nie sąsiedzkie nieporozumienia pomiędzy Askoldem i jego sąsiadem Grinnheanem z Błot. Niegodziwiec ów najechał Askoldowy kasztelik i puścił go z dymem, zagarniając przy okazji jego ziemię. Cynrain i Caynnah zbiegli, acz później kiedy sprawa się zabliźniła wrócili i osiedlili się w swych rodzinnych stronach wiodąc żywot rycerzy najemnych.

No i to samo przytrafiło się naszemu bohaterowi – Cedricowi, pierworodnemu synowi Cynraina, zwanemu Rychliwym dla jego niezwyczajnej gorączki gnającej go wciąż naprzód.

Charakter

Biorąc pod uwagę niskie urodzenie Cedrica (najemnik, syn najemnika), barbarzyńskie okolice z których pochodzi, jego cechy osobowości i listę rozwiniętych umiejętności jawi się on nam jako gruboskórny, leśny ćwok. I takim w istocie jest. Z całego bukietu rycerskiego słownictwa świadczącego o wysokim urodzeniu i towarzyskim obyciu Cedric opanował jedynie ‚azaliż’ i ‚dalibóg’, za to opanował po mistrzowsku i potrafi umieścić jedno z nich wśród każdych pięciu innych w dowolnej konwersacji (Wysławianie się = 3, Dworność = 3) ! Nieźle radzi sobie ze zbrojnym czy to w miecz czy w pazury przeciwnikiem (Miecz = 15, Rohatyna = 11), ale pozostawiony sam na sam z wytworną damą ratuje się szybką ucieczką, osłaniając się chaotycznie swym ‚azaliż’ i ‚dalibóg’… (Flirtowanie =3, Romans = 2). Najlepiej czuje się w lesie, niestraszne mu ni dziki zwierz (Polowanie = 10), ni złudny bagienny ognik (Wiedza o czarach = 9), za to właściwe dworskiemu życiu rozmowy o polityce, czy ekonomii łacno przywołać mogą zmarszczki na niskie Cedricowe czoło… (Intryga = 3, Zarządzanie = 2). Z rozrywek najbardziej ceni nasz heros polowanie (Polowanie = 10), nieco mniej pewny jest gdy idzie o rycerski sport (Turniej = 5), a już taniec czy śpiew… (Taniec = 2, Śpiew = 2).

Bezlitosny dla wrogów (Okrutny na 16), czy to prawdziwych, czy urojonych (Podejrzliwy na 12), w dobranej kompanii przyjaciół nie liczy się z groszem (w ogóle liczenie idzie mu niesporo) (Wielkoduszny na 13). Przydomek ‚Rychliwy’ nosi nie dla krotochwili (Energiczny na 16), a i gdy idzie o najcenniejszą z rycerskich cnót nie ma się czego wstydzić (Odważny na 12). No i rzecz jasna Cedric to prawdziwy chłop, co potwierdzić mogą pod przysięgą wszystkie wiejskie dziewuchy w okolicy… (Lubieżny na 13).

Patrząc na ten skreślony naprędce portret widać wyraźnie iż nasz bohater to rycerz prawdziwie bez skazy (chodzi oczywiście o skazę cywilizacyjną). Zdrowa, włościańska chytrość nie zanurzyła się jeszcze w brudzie i zgniliźnie tego świata i długo jeszcze nie stanie się przebiegłością. Proste uczesanie, prosty herb, proste zasady (dobry Indianin to martwy Indianin) i prosta hierarchia wartości (ja, ociec, matka, brat, stryj, lord, eee…) – oto rycerz na miarę czasów !

Marek Meres

About Marek Meres

www.spinq.pl
Pendragon, Pendragon - Kampania pierwsza ,

Comments are closed.